ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Na Zlaté tretře se představí světový rekordman Van Niekerk

Velikost textu:

Ostrava – Zlatá tretra hlásí další superhvězdu. Do Ostravy přijede světový rekordman a olympijský vítěz v běhu na 400 metrů Wayde van Niekerk. Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan poběží závod na 300 metrů, kde bude startovat i český rekordman Pavel Maslák. Mítink se uskuteční 28. června.

Jihoafričan Wayde van Niekerk po světovém rekordu v běhu na 400 metrů
Jihoafričan Wayde van Niekerk po světovém rekordu v běhu na 400 metrů

Čtyřiadvacetiletý Van Niekerk v olympijském finále v Riu z osmé dráhy předčil všechny soupeře a časem 43,03 vylepšil o 15 setin sekundy světový rekord Američana Michaela Johnsona. Na Zlaté tretře startoval již v roce 2013, kdy jako nadějný atlet doběhl na čtvrtce druhý za olympijským vítězem z Londýna Kirani Jamesem z Grenady.

Tentokrát si vyzkouší o sto metrů kratší trať. Loni v Kingstonu na ní časem 31,03 překonal africký rekord. "Považuji 300 metrů za skvělou disciplínu pro posouzení své formy v náročné sezoně. Zároveň získám informaci, kde se nacházím v souvislosti s možnými výkony na 200 a 400 metrů. Očekávám skvělý běh a je jasné, že se pokusím o co nejrychlejší čas," vzkázal prostřednictvím pořadatelů Van Niekerk. Rekord Zlaté tretry v běhu na 300 metrů drží časem 30,97 Usain Bolt, světový rekord Michaela Johnsona na této netradiční trati má hodnotu 30,85.

přehrát video
Zlatá tretra ulovila rekordmana Van Niekerka

Kladivem bude na Zlaté tretře znovu házet dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka Polka Anita Wlodarczyková. Letos to bude její devátý start na Zlaté tretře, od roku 2008 chyběla jen jednou. Kladivářská soutěž se bude tradičně konat den před hlavním mítinkem, takže tentokrát 27. června.

Již dříve oznámil účast na Zlaté tretře britský vytrvalec Mo Farah. Čtyřnásobný olympijský vítěz poběží v Ostravě závod na 10 000 metrů. Podle organizátorů se bude snažit o čas na úrovni dosavadního rekordu mítinku, který výkonem 26:20,31 drží od roku 2004 Etiopan Kenenisa Bekele.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.