ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

O olympijskou medaili přijde kvůli dopingu i vícebojařka Černovová

Velikost textu:
aktualizováno 29. 11. 2016 21:37

Lausanne - Sedmibojařka Taťjana Černovová je dalším zpětně potrestaným atletem v rozsáhlé dopingové kauze ruské atletiky. Osmadvacetiletá Ruska přišla kvůli dopingu o titul mistryně světa z roku 2011 a bronz z londýnské olympiády 2012. Rozhodl o tom arbitrážní soud CAS a zároveň Černovové zastavil činnost na tři roky a osm měsíců kvůli nesrovnalostem v jejím biologickém pasu, které svědčí o krevním dopingu.

Taťjana Černovová
Taťjana Černovová

Černovová dostala už loni v lednu dvouletý zákaz startů a byla zpětně potrestána za užití anabolického steroidu na světovém šampionátu 2009 v Berlíně.

Ruská antidopingová agentura jí tehdy v důsledku pozitivního výsledku opakované analýzy vzorků vymazala výsledky od srpna 2009 do srpna 2011, titul z Tegu jí však ponechala, i když ho Černovová vybojovala 29. a 30. srpna.

Sedmibojařky Taťjána Černovová a Jessica Enisová
Sedmibojařky Taťjána Černovová a Jessica Enisová

To CAS nyní změnil rozhodnutím o anulování výsledků mezi 15. srpnem 2011 a 22. červencem 2013. Na zlatou medaili z Tegu se tak dodatečně může těšit Jessica Ennisová-Hillová.

Britská vícebojařka, jež vyhrála MS v letech 2009 a 2015 a v Londýně se stala i olympijskou šampionkou, si kvůli předchozímu verdiktu ruské strany stěžovala u mezinárodní atletické federace IAAF.

Diskvalifikace Černovové z MS v Tegu znamená posun Němky Jennifer Oeserové na druhé místo, bronz připadne Polce Karolině Tymiňské. Kateřina Cachová poskočí na 20. pozici.

Londýnský bronz by měl připadnout původně až páté Austře Skujyteové z Litvy, protože trest za doping si odpykává i čtvrtá Ljudmila Josypenková z Ukrajiny. Eliška Klučinová poskočí na 16. místo.

Černovová si nyní odpyká další distanc se zpětnou platností od letošního 5. února, bude jí ale od něj odečtena předchozí dvouletá sankce.

Kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu svědčícím o krevním dopingu dostaly tresty také dvě ruské běžkyně. Jekatěrina Šarminová nesmí závodit tři roky, Kristina Ugarovová dva.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.