ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Katar zřejmě uplácel při volbě MS v atletice

Velikost textu:

Paříž - Volba pořadatelství mistrovství světa v atletice 2017 byla podle francouzského deníku Le Monde zkorumpována. Získané dokumenty ukazují na bývalého marketingového poradce a syna někdejšího šéfa mezinárodní atletické federace IAAF Laminea Diacka, kterému na firemní konto přibyl pravděpodobný úplatek v hodnotě 3,5 milionu dolarů (89 milionů korun).

Bývalý šéf IAAF Lamine Diack
Bývalý šéf IAAF Lamine Diack

Podle Le Monde na podzim roku 2011 investiční fond Oryx Qatar Sports Investments (QSI), jenž má vazby na katarskou vládu, převedl 3,5 milionu dolarů ve dvou platbách na konto Diackovy společnosti Pamodzi Sports Marketing. K platbám došlo pár dnů před volbou pořadatele atletického MS 2017, kterou nakonec vyhrál Londýn. Katarská metropole Dauhá uspěla až o tři roky později s kandidaturou na MS 2019.

Obě volby už začala právě kvůli podezření na korupci ze strany Katařanů letos v lednu prověřovat etická komise IAAF. Například šéf britského atletického svazu Ed Warner uvedl, že zástupci Kataru vpředvečer první volby rozdávali hnědé obálky členům Rady IAAF.

Diack otec i syn byli v lednu v souvislosti s krytím dopingového skandálu v Rusku potrestáni doživotním zákazem činnosti v atletice, ve Francii je proti nim navíc vedeno trestní řízení.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.