ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Lysenková už není olympijskou vítězkou v kladivu. O zlato z Londýna kvůli dopingu přišla

Velikost textu:

Lausanne – Výsledky olympiády z Londýna 2012 doznaly dalších změn. Vítězkou kladiva žen už není nově Ruska Taťjana Lysenková, která o zlato přišla kvůli dopingu. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že při zpětném testování byl její uložený vzorek pozitivní na anabolický steroid turinabol. Na první místo se nyní posune Polka Anita Wlodarczyková, která zvítězila i letos v Riu.

Kladivářka Taťjana Lysenková se raduje ze zlaté medaile na olympiádě v Londýně 2012
Kladivářka Taťjana Lysenková se raduje ze zlaté medaile na olympiádě v Londýně 2012

Lysenková poprvé dopovala v roce 2007 a byla potrestána dvouletým zákazem startu. Po návratu ovládla mistrovství světa v Tegu 2011 a Moskvě 2013, mezitím triumfovala i na OH v Londýně.

Po diskvalifikaci však musí třiatřicetiletá bývalá světová rekordmanka zlatou olympijskou medaili vrátit a za opakovaný doping jí hrozí doživotní trest. Londýnské stříbro by měla nově dostat původně třetí Němka Betty Heidlerová, ze čtvrté pozice na bronzovou se posune Čang Wen-siou z Číny.

Mezinárodní olympijský výbor uchovává uložené vzorky po dobu deseti let, aby je bylo možné zkoumat novými metodami. Zpětné testování vzorků z Pekingu 2008 a Londýna 2012 už přineslo bezmála stovku dopingových nálezů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.