ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Čeští atleti mají nové dresy. Hrubá a Staněk věří před ME v nárůst formy

Velikost textu:

Praha – Čeští atleti se představili v nových reprezentačních dresech. Poprvé je budou mít šanci otestovat na červencovém ME v Amsterdamu. Do nového se oblékli i výškařka Michaela Hrubá a koulař Tomáš Staněk. Oba se netají vysokými cíli, vždyť jejich výkony z poslední doby napovídají, že od medailí nemusejí být daleko.

přehrát video
Výškařka Hrubá a koulař Staněk představili nové dresy

"Sedí mi velice dobře a i ten materiál je velice příjemný," řekla o nových dresech Hrubá. "Když jsem si poprvé oblékl ty elasťáky, byly kompresní. Nebyl jsem na to úplně zvyklý. Docela jsem se lekl. Ale postupem času se to vytáhne a je to lepší. Teď už se cítím jako ve druhé kůži," doplnil Staněk.

Hrubá hned ve svém prvním startu v sezoně zdolala z polovičního rozběhu 193 centimetrů, tedy o šest centimetrů méně než je letošní světové maximum, a v evropských tabulkách jí nyní patří sedmé místo. Na mistrovství republiky atakovala 196 cm. "Doufám, že forma bude stále růst. Když skočím 196 cm, mohlo by to vyjít i na medaili (na ME)," podotkla.

Hrubá, osmnáctiletý supertalent české atletiky, nejprve jezdila na kole a plavala, pak přešla na atletiku a v roce 2014 získala na juniorském světovém šampionátu stříbrnou medaili. Nyní ji čeká další juniorský šampionát a kromě mistrovství Evropy i olympijské hry v Riu de Janeiro. "Musím se hodně koncentrovat. Přípravu musím uzpůsobit tak, aby síly byly na všechny akce," přiznala.

Čeští atleti mají nové dresy
Čeští atleti mají nové dresy

Magická meta dvou metrů je nadosah a přece tak daleko. "Myslím na ně, ale teď mám osobák 195 a těch pět centimetrů je ještě strašně daleko. Když jsem viděla pokusy na vyšších výškách, byly velice nadějné. Když udělám všechno v tom skoku správně, možná by to mohlo na olympiádě padnout. To by bylo neskutečné," prohlásila.

Tomáš Staněk je letos z českých koulařů nejlepší. Kvalifikoval se jak do Amsterdamu, tak do Ria. Přípravu mu ovšem zkomplikovalo zranění, a tak zatím nepředvádí výkony, se kterými by byl úplně spokojený. V posledních dnech už ale jeho forma začala růst. V Táboře na mistrovství republiky zaznamenal výkon 20 metrů a 39 centimetrů, a na blížící se vrcholy sezony by tak měl být připravený velice slušně.

Ve svém sportovním životě zažil i pozici lídra světových tabulek, na velkých akcích to však zatím moc nevycházelo. "V určitých okamžicích hrála roli i psychika. Ale je docela těžké trénovat na maximum a vydržet celou závodní sezonu zdravý, když potřebujete ještě přitrénovávat," popsal Staněk.

Nyní ho čeká před ME ještě intenzivní trénink. "Doufám, že se to ještě o půl metru zvedne, a to by na Evropě už mohlo být zajímavé," dodal Staněk.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.