ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Boltův parťák ze zlaté štafety se nakazil virem zika

Velikost textu:

Kingston – Kolega Usaina Bolta z vítězné štafety na olympijských hrách v Londýně, jamajský sprinter Kemar Bailey-Cole, se nakazil virem zika. Čtyřiadvacetiletý atlet oznámil, že se přesto příští týden zúčastní národní olympijské kvalifikace v Kingstonu. "Trochu se bojím, ale nenechám se tím zastavit," uvedl.

Kemar Bailey-Cole
Kemar Bailey-Cole

"Do kvalifikace půjdu, jako bych byl zdravý a připravený," řekl Bailey-Cole. "Jsem zklamaný, ale normálně jsem trénoval, aniž bych tušil, že to mám, takže jsem nějakou práci udělal, byť ne úplně dokonale," konstatoval sprinter, který původně průvodní znaky onemocnění, bolesti v zádech a svalů, připisoval tréninkové zátěži.

Přiznal, že zotavovací proces není snadný, ale už alespoň nepociťuje bolesti svalstva. "Zotavuji se pomalu. Pořád mám po těle vyrážku a bolí mě oči," řekl atlet s osobním rekordem na stovce 9,92 sekundy. Vedle zlaté olympijské štafety z Londýna přispěl o rok později i k dalšímu jamajskému triumfu v běhu na 4x100 metrů na mistrovství světa v Moskvě.

Obavy z nákazy virem zika přinutily již několik sportovců ke zrušení startu na olympijských hrách v Riu, protože v pořadatelské zemi je nejvíce nakažených. Virus způsobuje mikrocefalii, tedy těžkou vývojovou poruchu, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku. Nákazu primárně přenášejí komáři, zaznamenán byl však i přenos pohlavním stykem.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.