ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Stydíme se za dopující atlety, kaje se ruský ministr sportu

Velikost textu:

Londýn – Ruský ministr sportu Vitalij Mutko se omluvil za závažné dopingové prohřešky domácích sportovců. Za selhání jsou podle něho zodpovědní sami atleti, jejich trenéři a ruský atletický svaz. Politik to napsal ve sloupku pro britské Sunday Times. Hrozící vyloučení celé ruské atletické reprezentace z olympijských her označil za nefér a nepřiměřené.

Doping
Doping

"Je třeba jasně říct: Stydíme se za ně," napsal Mutko. "Je nám velice líto, že sportovci, kteří se nás a celý svět snažili podvést, nebyli chyceni dříve," uvedl. K nejnovější aféře týkající se manipulace s dopingovými vzorky ruských sportovců na OH v Soči se nevyjádřil.

"Doping je globální problém, nejen problém Ruska," dodal Mutko s tím, že Rusko se zavazuje k dodržování nejvyšších standardů v oblasti sportu a proti všemu, co ohrožuje olympijské hodnoty.

Vitalij Mutko
Vitalij Mutko

"Rusové kradli roky sny jiných sportovců a nyní přišlo pokání? Dostanete, co si zasloužíte!" napsala Kelly Sothertonová, která získala na letních olympijských hrách v Athénách bronzovou medaili v sedmiboji.

Kauzu rozpoutal bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, který New York Times řekl, že více než dvacítka ruských olympioniků včetně 15 medailistů byla součástí státem podporovaného dopingového programu. Aby se zabránilo pozitivním testům, vyměnili spolupracující kontroloři a nasazení tajní agenti v laboratoři v Soči více než stovku kontaminovaných vzorků za "čisté".

Už v listopadu bylo Rusko vyloučeno z mezinárodních atletických soutěží kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu, jeho reprezentanti přišli například o březnové halové mistrovství světa v Portlandu. Vedení ruské atletiky se zavázalo splnit řadu reformních bodů a dvacetičlenná rada IAAF v čele s prezidentem Sebastianem Coem by 17. června měla rozhodnout, zda suspendaci zruší.

Zdroj: BBC, ČT sport, ČTK, Sunday Times

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.