ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

IAAF se bude zabývat otázkou zrušení ruského trestu až v květnu

Velikost textu:
aktualizováno 11. 3. 2016 17:38

Monako - Mezinárodní atletická federace (IAAF) rozhodne o případném zrušení ruského trestu za doping až v květnu. Podle předsedy Sebastiana Coea totiž zatím země nesplnila všechny stanovené podmínky a dál tak platí její vyloučení ze všech mezinárodních soutěží včetně srpnových olympijských her v Riu de Janeiro.

Sebastian Coe
Sebastian Coe

Podle dokumentu německé televize ARD z minulého týdne Rusko s reformami takřka nepokročilo. V ruské atletice stále působí za doping potrestaní trenéři a nově jmenovaní funkcionáři, kteří by měli změny zavést, dál sportovce varují před dopingovými kontrolami.

Stejný názor má i bývalý šéf WADA Dick Pound, spoluautor zprávy, na jejím základě bylo Rusko potrestáno. Rusko podle něho k nutným změnám přistupuje dosti laxně. Postup zavádění požadovaných změn v ruském antidopingovém programu bude dál sledovat pětičlenná speciální komise v čele s norským antidopingovým expertem Runem Andersenem.

Atletické soutěže na olympijských hrách v Riu de Janeiro začnou 12. srpna, registrace přihlášek sportovců se ale uskuteční o měsíc dřív. Pokud by IAAF v květnu Rusko přijala zpět a zrušila jeho trest, budou mít atleti jen zhruba šest týdnů na to, aby se do Brazílie nominovali. Drtivá většina z nich totiž nemá splněné kvalifikační limity.

IAAF rovněž zveřejnila seznam dalších pěti zemí, které dostaly kvůli svému přístupu k boji s dopingem varování. "Etiopie a Maroko musejí, a to naléhavě, zavést masivní testovací program. Keňa, Ukrajina a Bělorusko musejí vyhovět všem podmínkám do konce roku," uvedl Coe.

Žádné ze jmenovaných zemí ovšem od IAAF bezprostředně nehrozí žádné sankce a jejich sportovci se momentálně nemusejí obávat, že by kvůli suspendaci přišli o právo startovat pod pěti kruhy v Riu de Janeiro.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.