ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Ovlivňování pořadatelství olympijských her? Francouzi vyšetřují IAAF

Velikost textu:

Paříž - Otázkou možného ovlivňování voleb pořadatelů olympijských her 2016 a 2020 se zabývají francouzské úřady. Z korupce je podezřelá mezinárodní atletická federace IAAF. Podle Mezinárodního olympijského výboru však neexistují žádné důkazy, že by přidělení Her Riu de Janeiro a Tokiu provázelo uplácení.

Mezinárodní atletické federace IAAF
Mezinárodní atletické federace IAAF

"Zabýváme se tím, jsme ve stadiu vyšetřování," uvedlo pařížské státní zastupitelství. Podle MOV začalo vyšetřování už loni a zatím se neobjevily žádné důkazy. "Hovoří se o tom, ale důkazy nejsou, nikdo nic nepředložil," řekl mluvčí MOV Mark Adams.

Francouzské úřady loni na podzim začaly vyšetřovat, za jakých okolností IAAF udělila pořadatelství atletického mistrovství světa 2021 americkému městu Eugene. Na dubnovém zasedání údajně bývalý předseda IAAF Lamine Diack, jenž je momentálně rovněž vyšetřován kvůli podezření z korupce, přesvědčil další členy Rady IAAF, aby šampionát přidělili bez obvyklé volby.

Podle britského deníku The Guardian se v e-mailové korespondenci Diackova syna z roku 2008 píše o jakýchsi balících, které měly být před volbou pořadatele OH 2016 doručeny šesti členům MOV. Diack starší se pak podle zprávy Světové antidopingové agentury WADA pokusil "vyměnit" svůj hlas ve volbě pořadatele OH 2020 za sponzorský dar pro IAAF ve výši pěti milionů dolarů.

MOV řešil velký korupční skandál po volbě Salt Lake City dějištěm zimních olympijských her v roce 2002. Z MOV tehdy odstoupilo nebo bylo vyloučeno deset členů.

Zdroj: ČTK, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.