ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Šéf WADA: Druhá část naší zprávy bude ještě víc ohromující

Velikost textu:

Londýn - Druhá zpráva vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA bude podle jejího předsedy Dicka Pounda obsahovat ještě překvapivější zjištění než úvodní část, která odhalila státem podporovaný doping v ruské atletice. Pound naznačil, že druhá část zprávy se bude týkat korupce v Mezinárodní atletické federaci IAAF.

Světová antidopingová agentura WADA
Světová antidopingová agentura WADA

"Až tyhle informace pustíme do světa, lidem spadne čelist. Řeknou si, jak se tohle proboha mohlo stát? Je to naprostá zrada toho, jak by se odpovědní lidé měli chovat," řekl v rozhovoru pro britský list Independent Pound, podle nějž bude zpráva zveřejněna pravděpodobně v lednu.

V podezření je i předseda IAAF

Očekává se, že v ní zazní například jméno bývalého předsedy IAAF Laminea Diacka. Toho kvůli podezření, že přijal nejméně 200 000 eur (téměř 5,5 milionu korun) od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů, již vyšetřují francouzské úřady.

V podezření jsou i bývalý ředitel IAAF pro antidopingovou oblast Gabriel Dollé a Diackův právní poradce Habib Cisse. Předseda IAAF Sebastian Coe zase čelí podezření z korupce nebo minimálně z konfliktu zájmů v souvislosti s přidělením pořadatelství MS 2021 Eugene bez výběrového řízení.

IAAF po zveřejnění první Poundovy zprávy vyloučila Rusko z mezinárodních atletických soutěží. Ruští reprezentanti nebudou smět startovat na březnovém halovém mistrovství světa v Portlandu, Pound však neočekává, že by přišli také o olympijské hry v Riu.

Právě na to, že ani sama IAAF nemá čisté svědomí, upozornili potrestaní Rusové hned v prvních reakcích na svou suspendaci. "Co víme, tak zveřejnění druhé části zprávy WADA bude znamenat pro IAAF velkou ránu. To částečně vysvětluje takhle tvrdý trest pro Ruskou atletickou federaci," řekl zastupující šéf ruského svazu Vadim Zeličenok. "Mělo to odvést pozornost od nich samých," dodal.

přehrát video
WADA suspendovala ruskou antidopingovou agenturu
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.