ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
Dopingový skandál

Ostře sledované jednání IAAF. Přijdou ruští atleti o Rio?

Velikost textu:
aktualizováno 13. 11. 2015 15:00

Monako - Rada Mezinárodní atletické federace IAAF se dnes bude na videokonferenci v Monaku zabývat doporučením Světové antidopingové agentury WADA na vyloučení ruského svazu. Ruským reprezentantům tak kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu hrozí neúčast na soutěžích včetně olympijských her. Ministr sportu Vitalij Mutko oznámil, že Rusko nabízí "rozsáhlou spolupráci" na dopingových reformách a je připraveno zřídit novou antidopingovou agenturu.

Maria Savinovová
Maria Savinovová

On-line přenos:

22:36

Mezinárodní atletická federace kvůli dopingovému skandálu pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.

19:41

Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem. O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.

18:58

Isinbajevová v otevřeném dopise požádala IAAF, ať pustí čisté ruské atlety do Ria. "Naléhavě vás prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Odejmout právo účasti na soutěžích IAAF a olympijských hrách 2016 v Riu těm, kteří za nic nemohou, by bylo nespravedlivé. Věřím, že viníci se budou zodpovídat, ale nevinným zůstane možnost reprezentovat. Já sama jsem si po celou kariéru počínala čestně, všechna moje vítězství byla čistá a zasloužená."

13:41

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu."

13:41

Pátek 13.11.2015

22:37

Ruský olympijský výbor vyzval k odstoupení Valentina Balachničeva, bývalého prezidenta národní atletické federace. Pondělní zpráva nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA označila právě šestašedesátiletého Balachničeva za hlavní postavu ruského dopingového skandálu, na němž se údajně podílel i zatajováním pozitivních testů za úplatu.

19:54

Ruská atletická federace zaslala mezinárodní asociaci IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Právě jsme poslali odpověď IAAF. Doufám, že vedení mezinárodní asociace naše vysvětlení přijme," řekl zastupující prezident ruské atletiky Vadim Zeličenok. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už přijali v poslední době a které budou nyní následovat," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

16:55

Rusko požádalo IAAF o několikadenní odklad jednání kvůli dopingové kauze, řekl Radiožurnálu supervizor Evropské atletické federace Karel Pilný.

16:04

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko rovněž oznámil, že Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. "Rusko je proti bojkotu,proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," prohlásil.

12:46

Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. "Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," uvedl.

12:46

Ruská banka VTB se rozhodla neprodloužit smlouvu s mezinárodní atletickou federací IAAF, jejíž platnost letos vyprší. Podle viceprezidenta polostátní společnosti Vitalije Titova však tento krok nesouvisí se současným dopingovým skandálem.

11:01

Dopingová aféra ovlivňuje i Evropské hry v roce 2019, o něž se ucházejí Kazaň a Soči. Volba hostitele se příští týden v Praze neuskuteční.

11:00

Čtvrtek 12.11.2015

23:04

Vladimir Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny a proti případnému vyloučení Ruska z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.

21:35

Podle prezidenta Putina je nutné, aby Rusko spolupracovalo na vyšetření dopingového skandálu atletů. Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost.

18:32

Reakce ruského minsitra sportu Vitlajie Mutka na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile: "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš."

18:10

Ruských sportovců se zastala vytrvalkyně Lilija Šobuchovová, jež si za doping nyní odpykává trest. Protože při odkrývání zakázaných praktik spolupracovala, WADA jí distanc letos v létě zkrátila.

Podle vítězky slavných maratonů v Londýně a Chicagu by měli být potrestáni funkcionáři, doporučení WADA o vyloučení ruských atletů ze soutěží nechápe. "Jak můžou připravit mladého sportovce o olympiádu, o níž sní celý život a neudělal nic špatného? A když je diskvalifikován sportovec, přijde o všechno - medaile, odměny, mzdu. Ale funkcionář? Nic. Ty je potřeba potrestat, ne nás."

17:23

Otázku na systematické užívání dopingu v ruské atletice dostaly i ruské tenistky před finále Fed Cupu. "Nechceme o tom mluvit, nemá to nic společného s tenisem. Jsme tady kvůli zápasu," odpověděla ruská kapitánka Anastasia Myskinová - čtěte více.

17:19

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na hrách v Riu de Janeiro.

16:49

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek.

    1 2 3 4 » 

Ruská atletická federace ve čtvrtek zaslala IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už v poslední době přijali a které budou nyní následovat. Odpověděli jsme na všechna obvinění komise WADA," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

"Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu," navrhuje Mutko.

Jiná rétorika

"Moskva změnila svou rétoriku. Původní reakce byly velmi kritické a vůči vyšetřovatelům odmítavé. Rusové vinili agenturu WADA z politivky motivovaného útoku. Po zasedání prezidenta Vladimira Putina s dalšími sportovními činiteli se rétorika mění a není už tak jednoznačná. Rusko stále říká, že důkazy nejsou, jenže ne všechno bylo zveřejněno," upozornil zpravodaj ČT Miroslav Karas.

přehrát video
Ruské reakce na dopingovou kauzu jsou smíšené

Celou kauzu odstartovalo zveřejnění zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA. Ta v ní mimo jiné navrhla doživotní zákaz činnosti čtyřem trenérům, jednomu lékaři a pěti sportovcům: olympijské vítězce v běhu na 800 metrů z Londýna Marii Savinovové, bronzové medailistce ze stejného závodu Jekatěrině Poistogovové a další běžkyním Kristině Ugarovové, Anastasii Bazdyrevové a Taťjaně Mjazinové. WADA dále odebrala akreditaci moskevské antidopingové laboratoři. Její ředitel Grigorij Rodčenkov rezignoval. Podle zveřejněné zprávy měl údajně zničit před loňským prosincovým auditem přes 1400 uchovaných vzorků.

Rusko odmítá kolektivní vinu

WADA doporučila vyloučit Rusko z IAAF, plošný zákaz startů však mnohé sportovní osobnosti odmítly. Vyslovil se proti němu právě i Putin. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," uvedl.

"Sport má v Rusku velmi silnou pozici, sportovci jsou celebritami a národními hrdiny. Mnozí zasedají v parlamentu, a když se jim něco podaří, jsou téměř automaticky přijímáni v Kremlu a dostávají řády a medaili od prezidenta. Sportovci jsou ikonami a Rusové se na sport dívají jako na jednu z nejdůležitějších složek veřejného života v zemi. Takže pro Rusy je to obrovská rána," připomněl Karas.

Zdroj: ČT sport, ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.