ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Chlumský: Rusko musí být tvrdě potrestáno. Vyloučení z OH by byl logický krok

Velikost textu:

Praha – S dopingem má mnohaleté zkušenosti a dlouhodobě proti němu bojuje. Na základě svých znalostí a nově získaných informací tak Jan Chlumský, šéf Úseku dopingových kontrol a monitoringu při Českém antidopingovém výboru, nevidí jinou možnost než proti Rusku, kolem kterého se skandál v současnosti točí, tvrdě zasáhnout. "Vyloučit Rusko z IAAF a olympiády by byl logický krok, jelikož toto je obří skandál," prozradil.

Budova Ruského olympijského výboru
Budova Ruského olympijského výboru

On-line přenos:

22:36

Mezinárodní atletická federace kvůli dopingovému skandálu pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.

19:41

Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem. O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.

18:58

Isinbajevová v otevřeném dopise požádala IAAF, ať pustí čisté ruské atlety do Ria. "Naléhavě vás prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Odejmout právo účasti na soutěžích IAAF a olympijských hrách 2016 v Riu těm, kteří za nic nemohou, by bylo nespravedlivé. Věřím, že viníci se budou zodpovídat, ale nevinným zůstane možnost reprezentovat. Já sama jsem si po celou kariéru počínala čestně, všechna moje vítězství byla čistá a zasloužená."

13:41

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu."

13:41

Pátek 13.11.2015

22:37

Ruský olympijský výbor vyzval k odstoupení Valentina Balachničeva, bývalého prezidenta národní atletické federace. Pondělní zpráva nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA označila právě šestašedesátiletého Balachničeva za hlavní postavu ruského dopingového skandálu, na němž se údajně podílel i zatajováním pozitivních testů za úplatu.

19:54

Ruská atletická federace zaslala mezinárodní asociaci IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Právě jsme poslali odpověď IAAF. Doufám, že vedení mezinárodní asociace naše vysvětlení přijme," řekl zastupující prezident ruské atletiky Vadim Zeličenok. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už přijali v poslední době a které budou nyní následovat," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

16:55

Rusko požádalo IAAF o několikadenní odklad jednání kvůli dopingové kauze, řekl Radiožurnálu supervizor Evropské atletické federace Karel Pilný.

16:04

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko rovněž oznámil, že Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. "Rusko je proti bojkotu,proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," prohlásil.

12:46

Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. "Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," uvedl.

12:46

Ruská banka VTB se rozhodla neprodloužit smlouvu s mezinárodní atletickou federací IAAF, jejíž platnost letos vyprší. Podle viceprezidenta polostátní společnosti Vitalije Titova však tento krok nesouvisí se současným dopingovým skandálem.

11:01

Dopingová aféra ovlivňuje i Evropské hry v roce 2019, o něž se ucházejí Kazaň a Soči. Volba hostitele se příští týden v Praze neuskuteční.

11:00

Čtvrtek 12.11.2015

23:04

Vladimir Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny a proti případnému vyloučení Ruska z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.

21:35

Podle prezidenta Putina je nutné, aby Rusko spolupracovalo na vyšetření dopingového skandálu atletů. Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost.

18:32

Reakce ruského minsitra sportu Vitlajie Mutka na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile: "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš."

18:10

Ruských sportovců se zastala vytrvalkyně Lilija Šobuchovová, jež si za doping nyní odpykává trest. Protože při odkrývání zakázaných praktik spolupracovala, WADA jí distanc letos v létě zkrátila.

Podle vítězky slavných maratonů v Londýně a Chicagu by měli být potrestáni funkcionáři, doporučení WADA o vyloučení ruských atletů ze soutěží nechápe. "Jak můžou připravit mladého sportovce o olympiádu, o níž sní celý život a neudělal nic špatného? A když je diskvalifikován sportovec, přijde o všechno - medaile, odměny, mzdu. Ale funkcionář? Nic. Ty je potřeba potrestat, ne nás."

17:23

Otázku na systematické užívání dopingu v ruské atletice dostaly i ruské tenistky před finále Fed Cupu. "Nechceme o tom mluvit, nemá to nic společného s tenisem. Jsme tady kvůli zápasu," odpověděla ruská kapitánka Anastasia Myskinová - čtěte více.

17:19

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na hrách v Riu de Janeiro.

16:49

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek.

    1 2 3 4 » 

Pokud by se takto IAAF zachovala, zasáhlo by to kromě dopujících sportovců i ty slušné, kteří se užívání zakázaných látek vyhýbali. Chlumský však nevidí jinou možnost, jelikož v Rusku doposud fungoval propracovaný systém, jejž je potřeba zastavit.

"Je to složitá věc. Samozřejmě že někteří sportovci, a nebudeme spekulovat, kolik jich bylo, jsou v Rusku čistí. Podle mého názoru je asi ale potřeba takhle tvrdě zasáhnout," komentoval Chlumský doporučení Světové antidopingové agentury WADA. Proti plošnému trestu se ohradil například Jevgenij Trofimov, kouč ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové, která se vrací po mateřské pauze.

Chlumský byl v minulých dnech ve Štrasburku na jednání monitorovací skupiny pro doping při Radě Evropy, která se nezabývá konkrétními případy, ale řeší všeobecné věci. Došlo i na debaty kolem čerstvého skandálu, neboť na zasedání byl přítomen i zástupce WADA, který tam avizoval odebrání akreditace moskevské laboratoři.

Na tento krok slyšel Chlumský v zákulisí rozdílné názory. "Někteří argumentovali, kdo bude v Rusku dělat analýzy, ale s tím já nesouhlasím. Ostatní laboratoře jsou schopny ji zastoupit, i když to bude dražší. Suspendace je namístě za takové hrubé porušení etiky," řekl Chlumský. WADA má 35 akreditovaných laboratoří po celém světě, ta moskevská byla jednou z osmnácti v Evropě.

K Chlumskému se donesly i zprávy, jak v Moskvě celý proces s laboratořemi fungoval. Akreditovaná laboratoř nebyla totiž jedinou, která v hlavním ruském městě fungovala. Vedle ní ještě existovala druhá, tajná, jež byla na podobné úrovni. "Ta zkoumala vzorky jako první a v případě pozitivního testu je do akreditované laboratoře vůbec neodeslali," prozradil Chlumský.

přehrát video
Chlumský: V Rusku měli dopingoví komisaři strach

Chlumský už v minulosti pojal podezření o systematickém dopingu v Rusku. "Neboť velké množství chodců i ostatních atletů mělo pozitivní nálezy. V Rusku je to zakořeněné už od dob socialismu. Trenéři, lékaři i sportovci, kteří v té době působili, totiž stále jsou ve strukturách sportu. Asi ale ten systém nebyl tak dokonalý, když jim něco uteklo," prohlásil.

"Když sportovci trénují venku a pošlou se k nim 'lítačky' nezávislých dopingových agentur, tak musejí dát vzorek a jsou pak často pozitivní," uvedl.

Ani Armstrong neměl pozitivní test

Podle Chlumského by v "civilizovaných" zemích bylo nemyslitelné, aby antidopingová laboratoř takhle organizovaně ničila pozitivní vzorky a manipulovala s nimi. "Ale netvrdím, že v Moskvě je jediná laboratoř, která se k tomu snížila," řekl.

Před deseti lety měla potíže laboratoř v Římě. Tehdy se jednalo o problémy při analýze moči na zakázanou látku EPO. "Kontrol probíhá hodně, ale lidský faktor se nedá vyloučit nikde. Policisté jsou také kontrolováni inspekcemi, je to nekonečný boj, ale tohle je výjimečné," uvedl Chlumský.

Nevidí problém v tom, že by byli zpětně potrestáni atleti, kteří nikdy neměli pozitivní dopingový nález. "Armstrong také neměl pozitivní test," odkázal k případu amerického cyklisty, který se pod tlakem důkazů nakonec přiznal. "Nemusí to být jen pozitivní nálezy, ale musí to být doložitelné, komu zmanipulovali vzorek. Těch nálezů bylo tolik, že důkazy tam určitě budou," míní Chlumský.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.