ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Potrestejte ruské atlety, u nichž se prokázal doping, žádá atletickou federaci MOV

Velikost textu:
aktualizováno 10. 11. 2015 22:29

Lausanne – Okamžité odstartování disciplinárního řízení a následné potrestání ruských atletů, kteří jsou obviněni z dopingu, žádá Mezinárodní olympijský výbor po Mezinárodní atletické federaci. MOV zároveň pozastavila čestné členství bývalému předsedovi IAAF Laminu Diackovi, který měl údajně o nekalé činnosti v ruském sportu vědět a tolerovat ji. IAAF by mohla o sankcích vůči Rusku rozhodovat už tento pátek.

Maria Savinovová
Maria Savinovová

On-line přenos:

22:36

Mezinárodní atletická federace kvůli dopingovému skandálu pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.

19:41

Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem. O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.

18:58

Isinbajevová v otevřeném dopise požádala IAAF, ať pustí čisté ruské atlety do Ria. "Naléhavě vás prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Odejmout právo účasti na soutěžích IAAF a olympijských hrách 2016 v Riu těm, kteří za nic nemohou, by bylo nespravedlivé. Věřím, že viníci se budou zodpovídat, ale nevinným zůstane možnost reprezentovat. Já sama jsem si po celou kariéru počínala čestně, všechna moje vítězství byla čistá a zasloužená."

13:41

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu."

13:41

Pátek 13.11.2015

22:37

Ruský olympijský výbor vyzval k odstoupení Valentina Balachničeva, bývalého prezidenta národní atletické federace. Pondělní zpráva nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA označila právě šestašedesátiletého Balachničeva za hlavní postavu ruského dopingového skandálu, na němž se údajně podílel i zatajováním pozitivních testů za úplatu.

19:54

Ruská atletická federace zaslala mezinárodní asociaci IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Právě jsme poslali odpověď IAAF. Doufám, že vedení mezinárodní asociace naše vysvětlení přijme," řekl zastupující prezident ruské atletiky Vadim Zeličenok. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už přijali v poslední době a které budou nyní následovat," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

16:55

Rusko požádalo IAAF o několikadenní odklad jednání kvůli dopingové kauze, řekl Radiožurnálu supervizor Evropské atletické federace Karel Pilný.

16:04

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko rovněž oznámil, že Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. "Rusko je proti bojkotu,proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," prohlásil.

12:46

Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. "Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," uvedl.

12:46

Ruská banka VTB se rozhodla neprodloužit smlouvu s mezinárodní atletickou federací IAAF, jejíž platnost letos vyprší. Podle viceprezidenta polostátní společnosti Vitalije Titova však tento krok nesouvisí se současným dopingovým skandálem.

11:01

Dopingová aféra ovlivňuje i Evropské hry v roce 2019, o něž se ucházejí Kazaň a Soči. Volba hostitele se příští týden v Praze neuskuteční.

11:00

Čtvrtek 12.11.2015

23:04

Vladimir Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny a proti případnému vyloučení Ruska z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.

21:35

Podle prezidenta Putina je nutné, aby Rusko spolupracovalo na vyšetření dopingového skandálu atletů. Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost.

18:32

Reakce ruského minsitra sportu Vitlajie Mutka na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile: "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš."

18:10

Ruských sportovců se zastala vytrvalkyně Lilija Šobuchovová, jež si za doping nyní odpykává trest. Protože při odkrývání zakázaných praktik spolupracovala, WADA jí distanc letos v létě zkrátila.

Podle vítězky slavných maratonů v Londýně a Chicagu by měli být potrestáni funkcionáři, doporučení WADA o vyloučení ruských atletů ze soutěží nechápe. "Jak můžou připravit mladého sportovce o olympiádu, o níž sní celý život a neudělal nic špatného? A když je diskvalifikován sportovec, přijde o všechno - medaile, odměny, mzdu. Ale funkcionář? Nic. Ty je potřeba potrestat, ne nás."

17:23

Otázku na systematické užívání dopingu v ruské atletice dostaly i ruské tenistky před finále Fed Cupu. "Nechceme o tom mluvit, nemá to nic společného s tenisem. Jsme tady kvůli zápasu," odpověděla ruská kapitánka Anastasia Myskinová - čtěte více.

17:19

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na hrách v Riu de Janeiro.

16:49

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek.

    1 2 3 4 » 

Závodnice, trenéři a funkcionáři, které ve své zprávě v pondělí zmínila vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA), by podle MOV měli dostat tvrdé tresty. Medailisté by měli přijít o cenné kovy, pokud budou usvědčeni z dopingu.

WADA, která doporučila kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu vyloučit ruskou federaci z IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her, navrhla doživotní zákaz startů pro pět sportovkyň.

Nejznámějším jménem na seznamu je olympijská vítězka v běhu na 800 metrů z Londýna Marija Savinovová. Dalšími jsou bronzová medailistka ze stejného závodu Jekatěrina Poistogovová a další běžkyně Kristina Ugarovová, Anastasia Bazdyrevová a Taťjana Mjazinová.

O případných sankcích vůči ruské atletice má rada IAAF jednat tento pátek. Řekl to zastupující šéf ruské atletické federace Vadim Zeličenok, podle kterého půjde o online konferenci.

"Zatím nás nikdo nepotrestal. Zítra budeme hotovi s odpověďmi na otázky, které nám byly položeny," uvedl Zeličenok, jenž stojí v čele ruské atletické federace dočasně od letošního února, kdy kvůli dopingovým skandálům především chodeckých reprezentantů rezignoval Valentin Balachničev.

"Abych byl upřímný, žádný závažný zločin nevidím. Ano, existují prohřešky, které přiznáváme a které mají ve všech zemích. Ale nic systematického tam nevidím (ve zprávě o ruské atletické federaci). Podle mě si žádný velký trest nezasloužíme, ale nedá se vyloučit, že nás čekají potíže vzhledem ke stanovisku řady těch, kteří budou hlasovat proti nám," řekl Zeličenok.

Poměry v ruském sportu často připomínaly praktiky z 80. let, řekl Nekola

Tvrdé tresty pro ruské sportovce podporuje bývalý šéf českého Antidopingové výboru Jaroslav Nekola, podle kterého zpráva WADA i přes protesty ruské strany poskytla dostatečné množství adekvátních důkazů pro usvědčení osob zapletených v celé kauze. Zároveň uznal, že ho nepřekvapuje, že skandál vypukl právě v Rusku.

"Poměry v ruském sportu už dříve naznačovaly, že se tam děje něco, co bylo známo v 80. letech. Současní trenéři a funkcionáři prošli v té době systémem, takže ví, jak s dopingem pracovat," řekl s tím, že ho trochu překvapilo, jaký rozsah celá kauza má.

Nekola také prozradil, že skandál by se mohl dotknout i dalších zemí. I například šéf britské atletiky Ed Warner odhadl, že problém by mohlo mít čtyři až šest států. "Podle nálezů z dřívějška je dost pochybností o estonských sportovcích. Američané mají také máslo na hlavě a rovněž Jamajčané," uznal.

přehrát video
Atletickým světem mává zpráva WADA

Diack a vedení IAAF museli o všem vědět

Kromě Ruska a ruských sportovců, trenérů a funkcionářů se směřuje pozornost také na bývalého šéfa IAAF Diacka, jehož vyšetřují francouzské úřady. Dvaaosmdesátiletý Senegalec je podezřelý, že přijal nejméně 200 000 eur (takřka 5,5 milionu korun) od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů, na základě čeho ho již MOV suspendovalo ve funkci čestného člena.

"Velká část viny je na straně atletické federace IAAF. Předchozí vedení určitě o všem vědělo. Korupční skandály, které se teď s Diackem vedou, to jasně naznačují. Už dříve se spekulovalo, že on stojí v pozadí všech zákulisních bojů, které kolem ruských sportovců byly, což se potvrdilo, jelikož je vyšetřován francouzskou justicí," dodal Nekola.

Sám Diack už rezignoval na funkci předsedy nadace IAAF, která organizuje semináře, konference a výstavy a také galavečer s vyhlášením nejlepšího atleta roku. Letos se měl slavnostní večer uskutečnit 28. listopadu, ale federace ho právě kvůli vyšetřování Diacka zrušila.

V čele IAAF skončil Diack letos po téměř šestnácti letech, v srpnu ho ve funkci předsedy nahradil Brit Sebastian Coe. Členem MOV byl 15 let do loňského roku, kdy se stal čestným členem.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.