ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan
Atletický skandál

Zpravodaj ČT Karas: Doping? Pro Rusy šokující zpráva

Velikost textu:
aktualizováno 10. 11. 2015 16:11

Moskva - Velký skandál se systematickým a ruskou vládou podporovaným dopingem je pro tamní obyvatele šokující zpráva. Říká to ruský zpravodaj ČT Miroslav Karas. "I ruské sdělovací prostředky reagují způsobem, že se jim tomu nechce příliš věřit," dodává. Antidopingová agentura WADA doporučila, aby ruští atleti byli vyloučeni z IAAF i všech soutěží včetně olympijských her. Prvním, kdo kauzu může odnést, je ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Miroslav Karas
Miroslav Karas

On-line přenos:

22:36

Mezinárodní atletická federace kvůli dopingovému skandálu pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.

19:41

Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem. O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.

18:58

Isinbajevová v otevřeném dopise požádala IAAF, ať pustí čisté ruské atlety do Ria. "Naléhavě vás prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Odejmout právo účasti na soutěžích IAAF a olympijských hrách 2016 v Riu těm, kteří za nic nemohou, by bylo nespravedlivé. Věřím, že viníci se budou zodpovídat, ale nevinným zůstane možnost reprezentovat. Já sama jsem si po celou kariéru počínala čestně, všechna moje vítězství byla čistá a zasloužená."

13:41

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu."

13:41

Pátek 13.11.2015

22:37

Ruský olympijský výbor vyzval k odstoupení Valentina Balachničeva, bývalého prezidenta národní atletické federace. Pondělní zpráva nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA označila právě šestašedesátiletého Balachničeva za hlavní postavu ruského dopingového skandálu, na němž se údajně podílel i zatajováním pozitivních testů za úplatu.

19:54

Ruská atletická federace zaslala mezinárodní asociaci IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Právě jsme poslali odpověď IAAF. Doufám, že vedení mezinárodní asociace naše vysvětlení přijme," řekl zastupující prezident ruské atletiky Vadim Zeličenok. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už přijali v poslední době a které budou nyní následovat," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

16:55

Rusko požádalo IAAF o několikadenní odklad jednání kvůli dopingové kauze, řekl Radiožurnálu supervizor Evropské atletické federace Karel Pilný.

16:04

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko rovněž oznámil, že Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. "Rusko je proti bojkotu,proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," prohlásil.

12:46

Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. "Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," uvedl.

12:46

Ruská banka VTB se rozhodla neprodloužit smlouvu s mezinárodní atletickou federací IAAF, jejíž platnost letos vyprší. Podle viceprezidenta polostátní společnosti Vitalije Titova však tento krok nesouvisí se současným dopingovým skandálem.

11:01

Dopingová aféra ovlivňuje i Evropské hry v roce 2019, o něž se ucházejí Kazaň a Soči. Volba hostitele se příští týden v Praze neuskuteční.

11:00

Čtvrtek 12.11.2015

23:04

Vladimir Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny a proti případnému vyloučení Ruska z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.

21:35

Podle prezidenta Putina je nutné, aby Rusko spolupracovalo na vyšetření dopingového skandálu atletů. Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost.

18:32

Reakce ruského minsitra sportu Vitlajie Mutka na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile: "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš."

18:10

Ruských sportovců se zastala vytrvalkyně Lilija Šobuchovová, jež si za doping nyní odpykává trest. Protože při odkrývání zakázaných praktik spolupracovala, WADA jí distanc letos v létě zkrátila.

Podle vítězky slavných maratonů v Londýně a Chicagu by měli být potrestáni funkcionáři, doporučení WADA o vyloučení ruských atletů ze soutěží nechápe. "Jak můžou připravit mladého sportovce o olympiádu, o níž sní celý život a neudělal nic špatného? A když je diskvalifikován sportovec, přijde o všechno - medaile, odměny, mzdu. Ale funkcionář? Nic. Ty je potřeba potrestat, ne nás."

17:23

Otázku na systematické užívání dopingu v ruské atletice dostaly i ruské tenistky před finále Fed Cupu. "Nechceme o tom mluvit, nemá to nic společného s tenisem. Jsme tady kvůli zápasu," odpověděla ruská kapitánka Anastasia Myskinová - čtěte více.

17:19

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na hrách v Riu de Janeiro.

16:49

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek.

    1 2 3 4 » 
přehrát video
Karas k dopingu: Pro Rusy je to šokující zpráva

Šéf ruského sportu Mutko čelí obvinění, že nařídil "manipulaci s určitými vzorky". Předseda nezávislé vyšetřovací komise WADA Kanaďan Dick Pound uvedl, že si neumí představit, že by o dopingovém systému Mutko nevěděl. Ruský ministr je zároveň členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru MS ve fotbale v roce 2018. Jeho případem se hodlá zabývat také etická komise FIFA.

Zpravodaj ČT Miroslav Karas: "Zatím se nehovoří o hokeji, fotbale a tenisu. Mluví se o plavání, silových sportech, o těch, které jsou bližší atletice. Ačkoliv má Rusko na předních místech ženského tenisu své zástupce, není to všudypřítomný sport ve městech. Ale představa, že Jelena Isinbajevová by měla na olympiádě v Riu scházet, je pro Rusy obrovská rána a nemůžou tomu uvěřit."

Podle Mutka byla zpráva WADA vytvořena na politickou zakázku. Uvedl, že komise pro svá tvrzení nemá důkazy a že agentura může jen doporučovat, nikoli trestat. Tuto pravomoc má Mezinárodní atletická federace. Mutko ale slíbil, že reakce z ruské strany musí následovat. "Řekl, že ruští sportovci nejsou všichni v jednom pytli a nejde je tam házet i s těmi, kteří dopovali. Rusové budou muset sáhnout do rozsáhlé změny systému. Mutko se ale může stát člověkem, kterého se prezident Vladimir Putin bude snažit zbavit funkce," spekuluje Karas.

Právě mluvčí ruského prezidenta řekl, že Kreml nemá se závažným obviněním nic společného. "Moskva se brání a někteří tvrdí, proč ukazují prstem na nás, když by mohli ukázat i na jiné země. Jmenují v této souvislosti především Čínu nebo Keňu," dodal Karas.

Politickou motivaci vidí za zprávou WADA i někteří poslanci ruské státní Dumy. "Tvrdí, že je to uděláno speciálně kvůli tomu, aby byli Rusové demoralizování před OH v Riu, aby nemohli předvést světu, že Rusko je sportovní velmocí," přiblížil Karas. "Pro Rusy je to doslova šokující zpráva, protože v zemi, kde je sport tak důležitou součástí společenského i veřejného života, si nedovedou představit, že by ruské hvězdy v Riu scházely," dodal.

Pro Michala Poláka z Antidopingového výboru ČR není zpráva WADA "žádným překvapením", tím je pro něj spíš rozsah celého obvinění. "Tento doping je obřích rozměrů a nedovedu si představit, že by byl jen záležitostí individuálních sportovců. Je tak široký, že to musel být určitý systém, který byl před pádem Berlínské zdi dost rozšířen i v jiných státech," uvedl. Polák předpokládá, že ruští atleti nakonec skutečně budou potrestáni zákazem startu v soutěžích. "Ria by se to tedy mohlo dotknout," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.