ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Antidopingová agentura WADA chce Rusko vyloučit ze všech atletických soutěží

Velikost textu:
aktualizováno 9. 11. 2015 22:06

Ženeva – Velký dopingový skandál ve světové atletice naplno propukl. Nezávislá vyšetřovací komise Mezinárodní antidopingové agentury WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu. Navrhla také doživotní zákaz činnosti čtyřem trenérům, jednomu lékaři a pěti sportovcům. Mezi nimi figuruje i jméno olympijské vítězky v běhu na 800 metrů z Londýna Marie Savinovové. Moskevská antidopingová laboratoř by měla přijít o akreditaci.

Doping
Doping

On-line přenos:

22:36

Mezinárodní atletická federace kvůli dopingovému skandálu pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.

19:41

Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem. O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.

18:58

Isinbajevová v otevřeném dopise požádala IAAF, ať pustí čisté ruské atlety do Ria. "Naléhavě vás prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Odejmout právo účasti na soutěžích IAAF a olympijských hrách 2016 v Riu těm, kteří za nic nemohou, by bylo nespravedlivé. Věřím, že viníci se budou zodpovídat, ale nevinným zůstane možnost reprezentovat. Já sama jsem si po celou kariéru počínala čestně, všechna moje vítězství byla čistá a zasloužená."

13:41

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu."

13:41

Pátek 13.11.2015

22:37

Ruský olympijský výbor vyzval k odstoupení Valentina Balachničeva, bývalého prezidenta národní atletické federace. Pondělní zpráva nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA označila právě šestašedesátiletého Balachničeva za hlavní postavu ruského dopingového skandálu, na němž se údajně podílel i zatajováním pozitivních testů za úplatu.

19:54

Ruská atletická federace zaslala mezinárodní asociaci IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Právě jsme poslali odpověď IAAF. Doufám, že vedení mezinárodní asociace naše vysvětlení přijme," řekl zastupující prezident ruské atletiky Vadim Zeličenok. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už přijali v poslední době a které budou nyní následovat," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

16:55

Rusko požádalo IAAF o několikadenní odklad jednání kvůli dopingové kauze, řekl Radiožurnálu supervizor Evropské atletické federace Karel Pilný.

16:04

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko rovněž oznámil, že Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. "Rusko je proti bojkotu,proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," prohlásil.

12:46

Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. "Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," uvedl.

12:46

Ruská banka VTB se rozhodla neprodloužit smlouvu s mezinárodní atletickou federací IAAF, jejíž platnost letos vyprší. Podle viceprezidenta polostátní společnosti Vitalije Titova však tento krok nesouvisí se současným dopingovým skandálem.

11:01

Dopingová aféra ovlivňuje i Evropské hry v roce 2019, o něž se ucházejí Kazaň a Soči. Volba hostitele se příští týden v Praze neuskuteční.

11:00

Čtvrtek 12.11.2015

23:04

Vladimir Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny a proti případnému vyloučení Ruska z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.

21:35

Podle prezidenta Putina je nutné, aby Rusko spolupracovalo na vyšetření dopingového skandálu atletů. Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost.

18:32

Reakce ruského minsitra sportu Vitlajie Mutka na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile: "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš."

18:10

Ruských sportovců se zastala vytrvalkyně Lilija Šobuchovová, jež si za doping nyní odpykává trest. Protože při odkrývání zakázaných praktik spolupracovala, WADA jí distanc letos v létě zkrátila.

Podle vítězky slavných maratonů v Londýně a Chicagu by měli být potrestáni funkcionáři, doporučení WADA o vyloučení ruských atletů ze soutěží nechápe. "Jak můžou připravit mladého sportovce o olympiádu, o níž sní celý život a neudělal nic špatného? A když je diskvalifikován sportovec, přijde o všechno - medaile, odměny, mzdu. Ale funkcionář? Nic. Ty je potřeba potrestat, ne nás."

17:23

Otázku na systematické užívání dopingu v ruské atletice dostaly i ruské tenistky před finále Fed Cupu. "Nechceme o tom mluvit, nemá to nic společného s tenisem. Jsme tady kvůli zápasu," odpověděla ruská kapitánka Anastasia Myskinová - čtěte více.

17:19

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na hrách v Riu de Janeiro.

16:49

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek.

    1 2 3 4 » 

"Během vyšetřování jsme došli k informacím, které nejsou spojeny jen s korupcí ve sportu, ale i s možnými kriminálními činy. Předali jsme je Interpolu. Zodpovědné orgány rozhodnou o tom, zdali na základě nich zahájí stíhání," prohlásil někdejší šéf WADA Dick Pound, který přednesl závěry vyšetřování.

Zpráva čítající přes 300 stran uvádí, že v ruské atletice dochází k systematickým dopingovým praktikám. Komise potvrdila, že je provázela korupce zasahující až do nejvyšších sfér federace IAAF.

přehrát video
Téma Událostí: Dopingový skandál ruské atletiky

Komise požaduje suspendaci ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenka, který podle zprávy údajně nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů. Zaznělo i obvinění ruského ministra sportu Vitalije Mutka, že nařídil "manipulaci s určitými vzorky".

Věděla o systémovém dopingu ruská vláda?

Pound přiznal, že některá zjištění jsou ještě horší, než očekával. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že k událostem nemohlo dojít bez vědomí ruské vlády. "Bylo by mimořádně naivní se domnívat, že aktivity na takové škále se mohly stát bez otevřené či tiché podpory ruských vládních autorit," prohlásil vyšetřovatel.

Mutko je zároveň členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru MS ve fotbale v roce 2018. Ruský ministr v reakci uvedl, že zpráva WADA je "politicky motivovaná" a že agentura může jen doporučovat, nikoli trestat. Tuto pravomoc má Mezinárodní atletická federace (IAAF).

Znehodnocený Londýn

Komise také zjistila, že docházelo k zatajování pozitivních dopingových testů, čímž byly ovlivněny výsledky vrcholných soutěží. To se týká například běhu na 800 metrů na olympijských hrách v roce 2012, protože jeho vítězka Savinovová by za normálních okolností neměla být kvůli dopingu vůbec na startu, stejně jako bronzová Jekatěrina Poistogovová.

Autoři zprávy vyslovili závěr, že atletické soutěže na hrách v Londýně byly účastí ruských atletů znehodnoceny. Rusko bylo v roce 2012 se sedmnácti medailemi druhou nejúspěšnější zemí v atletických soutěžích po Spojených státech.

Rio bez ruských atletů?

Podle Pounda by se Rusové neměli účastnit olympijských her v Riu 2016. "Doufáme, že k suspendaci přistoupí dobrovolně a budou tak mít prostor ke kompletní přestavbě a změně současného systému. Doufáme, že si uvědomí, že je čas na změnu."

Podle prezidenta IAAF Sebastiana Coea jsou informace alarmující. "Potřebujeme čas, abychom jim zcela porozuměli. Začínáme zvažovat sankce proti Ruské atletické federaci. Slibuji atletům, partnerům i fanouškům, že všechny chyby v IAAF a antidopingových programech napravíme," uvedl.

"Případné vyloučení z OH musí být prodiskutováno na listopadové schůzce IAAF. Mělo by být jasně prokázáno, zda šlo o chyby jednotlivců, nebo federace. Měli by nám dát šanci očistit naše jméno," reagoval předseda ruské federace Vadim Zeličenok.

Podle odborníka na doping Jaroslava Nekoly k vyloučení Ruska s největší pravděpodobností dojde. "Právo vyloučit Rusko má Mezinárodní atletická federace, protože je signatářem Světového antidopingového kodexu. Domnívám se, že tak učiní," uvedl v rozhovoru pro ČT.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval odhaduje, že aféra může mít dalekosáhlé důsledky. "Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty. Doping byl, je a bude podvod. Čisté sportovce musíme ochránit," prohlásil.

Proces zrodu dopingové aféry v atletice

3. prosince 2014: Německá televizní stanice ARD odvysílá dokument, v němž obvinila ruskou atletiku z existence systémového dopingového programu, ne nepodobnému tomu východoněmeckému ze 70. a 80. let.

11. prosince 2014: Ze svých funkcí odstupuje syn prezidenta IAAF Papa Massata Diack, který měl požadovat úplatek ve věci kandidatury Dauhá jako pořadatelského města MS, a také prezident ruské atletické federace Valentin Balakničev. Vzápětí je následuje i ředitel antidopingové sekce IAAF Gabriel Dollé.

16. prosince 2014: Bývalý prezident antidopingové federace WADA Dick Pound se ujímá šetření skutečností v ruské atletice. Asistuje mu tříčlenná nezávislá komise.

Leden 2015: Ruská antidopingová agentura oznámila, že za nesrovnalosti v biologických pasech potrestala pět elitních chodců včetně olympijských vítězů Sergeje Kirďapkina, Olgy Kaniskinové a Valerije Borčina. Po tomto skandálu odstoupil z funkce šéftrenér atletické reprezentace Valentin Maslakov. Později dostala zákaz startu za doping i řada dalších atletů včetně olympijské vítězky v běhu na 3000 metrů překážek Julije Zaripovové.

16. února 2015: "Jsem z toho v šoku," říká prezident IAAF Lamine Diack o situaci v ruské atletice.

21. dubna 2015: Je oznámeno, že ruští atleti budou připuštěni na olympijské hry v Riu.

Červenec 2015: Rusové stáhli celý svůj chodecký tým ze srpnového mistrovství světa v Pekingu.

2. srpna 2015: Únik krevních dat z laboratoří IAAF publikují noviny Sunday Times a stanice ARD. Reportáže ukazují, že třetina medailí, o které se soutěžilo ve vytrvalostních závodech na OH i MS v letech 2011 a 2012, byla získána závodníky s podezřelými testy.

19. srpna 2015: Novým prezidentem IAAF je zvolen Sebastian Coe.

20. srpna 2015: Nyní již bývalý prezident Diack při svém odchodu z funkce prohlásí, že 99 % atletů je podle jeho mínění "čistých".

Září 2015: Šest dalších předních členů ruské chodecké reprezentace včetně úřadující mistryně Evropy Elmiry Alembekovové dostalo trest zákazu startů za doping.

Listopad 2015: Dalších pět ruských atletů v čele s vytrvalkyní Marií Konovalovovou a kladivářkou Marií Bespalovovou bylo potrestáno za doping. Francouzské úřady zahájily vyšetřování bývalého šéfa IAAF Laminea Diacka v souvislosti s korupcí a praním špinavých peněz. Nezávislá vyšetřovací komise WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu. Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím nejmenovaným pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů.

Zdroj: ČRo Radiožurnál, ČT sport, ČTK, The Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.