ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
Rozhovor Sportovních zpráv

Maslák: Pokořit evropský rekord Schönlebeho? Uvidíme za rok v USA

Velikost textu:
aktualizováno 9. 3. 2015 14:05

Praha – Ziskem zlata a bronzu se Pavel Maslák stal nejúspěšnějším atletem pražského halového šampionátu. Medailovou sbírkou tak zopakoval svou bilanci z Göteborgu z před dvou let. Po skončení letošní halové sezony si už brousí zuby na tu další a nový útok na evropský halový rekord starý sedmadvacet let.

přehrát video
Host Sportovních zpráv: Pavel Maslák

Maslák, který v sobotním finálovém běhu na 400 metrů běžel úvodní dvoustovku dokonce pod hranicí světového rekordu, nakonec obhájil titul halového mistra Evropy časem 45,33 sekundy a zlepšil rekord šampionátu. "Byl jsem vnitřně sebevědomý. Věděl jsem, že když si to nepokazím sám, tak vyhraji," prohlásil.

V polovině závodu lehce zapochyboval. "Když jsem probíhal na dvoustovce a na tabuli svítilo 20,99 sekundy, tak jsem si říkal, že je to překoplé. Doufal jsem, že na konci moc nevytuhnu, a nakonec jsem nevytuhnul," usmíval se po triumfálním víkendu český rekordman.

Maslák potvrdil, že při běhu příliš nevnímá okolí, ale velkoplošné obrazovky kvůli odstupu od soupeřů zkouknout umí. "V rozběhu jsem se nedíval, protože jsem nevěděl kam, v semifinále už jsem se na obrazovky díval, ale ve finále jsem se snažil nic nevnímat. Pokud si pamatuji, tak ani bouřící diváky. Když chci běžet rychle, jsem v tranzu," uvedl Maslák.

 • Pavel Maslák
  Pavel Maslák autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK
 • Pavel Maslák
  Pavel Maslák autor: Kamaryt Michal, zdroj: ČTK

Maslák už teď lehce spřádá plány na další halovou sezonu, která vyvrcholí za mořem v USA. "Kvůli časovému posunu chceme vyrazit dříve a jet na závody v jiném státě a pak se přesunout přímo do dějiště. Bude to větší motivace i kvůli účasti Američanů a možná také sprinterů z Karabiku, kteří normálně nejezdí. Mohl by to být dobrý závod, který by přinesl skvělý čas a možná pokoření evropského rekordu," prohlásil. Halové evropské maximum stále drží Němec Thomas Schönlebe z roku 1988 výkonem 45,05.

Hned první finálový den vybojovali čeští atleti tři medaile. O senzaci se postaral dálkař Radek Juška, který v kvalifikaci obsadil poslední postupové místo, finále ale zahájil skokem dlouhým 810 centimetrů a bral za něj senzační stříbro. První velkou seniorskou medaili získala i Eliška Klučinová, která v pětiboji obsadila třetí příčku a ziskem 4687 bodů překonala sedm let starý český rekord Denisy Rosolové.

Bronz bral i koulař Ladislav Prášil, který zopakoval výsledek z předloňského šampionátu v Göteborgu. "Rozjelo se to hodně slušně. Menším zklamáním byl postup jen jednoho koulaře ze tří do finále. Atmosféra v týmu byla opravdu super. Jelo to od začátku na dobré vlně," zhodnotil Maslák.

Poslední medaili vybojovala česká štafeta čtvrtkařů ve složení Daniel Němeček, Patrik Šorm, Jan Tesař a právě Maslák v novém českém rekordu. Štafetu vyhráli Belgičané v evropském rekordu 3:02,87 před Poláky. "Atmosféra v hale tomu pomohla. Sešlo se i výborné složení štafet. Že to bude až tak rychlé, jsem ale nečekal," uvedl.

Před přípravou na letní sezonu se ale ani po úspěchu v Praze neschová. "Deset dní bude volnějších, pak odlétáme do Jihoafrické republiky na soustředění," prozradil. Svalové zranění, kvůli kterému dlouho stál, by ho letos snad postihnout nemělo. S trenérem Kupkou zvolili pozvolnější sestavu startů na jednotlivých závodech.

"Udělali jsme pro to patřičné kroky, první větší závody doma poběžím až na Zlaté tretře. Nepoletím, i kvůli špatným zkušenostem z loňska s ulitým startem, na Zlatou ligu do Šanghaje," uvedl. Cestování a dlouhému přeletu se bohužel ani tak nevyhne. V Číně totiž nastane vrchol sezony - MS pod otevřeným nebem na konci srpna v Pekingu.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.