ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Startuje domácí atletický šampionát, svítá poslední šance zabojovat o mistrovství Evropy

Velikost textu:

Praha - Byť nominační období skončí až v neděli 1. března, je víkendové mistrovství České republiky v atletice jednou z posledních možností dostat se na domácí evropský halový šampionát, který se uskuteční za dva týdny. Aktuálně má limity splněno 26 mužů a 15 žen, start ale kvůli omezení na tři atlety startující ve stejné disciplíně má jistý o šest reprezentantů méně. A právě domácí šampionát to může změnit, neboť mistr republiky bude mít v případě splněného kritéria nominaci na HME jistou. 

Jan Marcell
Jan Marcell

Přetlak je zatím pouze mezi muži. Největší ve vrhu koulí, kde má limit hned šest závodníků. Start má jistý na základě účasti ve finále na loňském ME pouze Jan Marcell. Aktuálně je k zařazení do týmu třeba předvést výkon lepší než 20,58 metru. Na čtyřstovce má splněné kritérium pět závodníků, což je ale dobrá zpráva pro případný start štafety. V běhu na 1 500 metrů je aktuálně mimo kvótu Milan Kocourek.

Velmi sledovanou osobou na šampionátu bude Zuzana Hejnová. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek se vrací po promaroděné sezoně a poběží závod na 400 metrů. Protože má ale manko v tréninku a není ještě tak dobře rychlostně připravená, je možné, že na HME poběží dvojnásobnou trať, na níž rovněž splnila limit. Víkendový šampionát ji má utvrdit v tom, že to je dobrý nápad.

"Bude to na pocit. Chci běžet rychle, ale rozhodovat to nemusím. Dám na trenéra, on ví, jak na tom jsem, v čem mám větší šanci uspět," prohlásila svěřenkyně Dalibora Kupky. Hejnová může být přihlášena na obě trati a rozhodnout se až na poslední chvíli těsně před HME. "Trénuju pořád do čtvrtky, ale můžu z toho běžet půlku. Asi se ale rozhodnu po mistrákách, protože by to případně chtělo udělat nějaký trénink do půlky," uvedla.

Ozdobou šampionátu bude start obhájce evropského titulu Pavla Masláka, který pravděpodobně nastoupí do běhu na 400 metrů, byť se přihlásil i na dvoustovku. Na té bude testovat výkonnost další čtyřstovkařka Denisa Rosolová, kratší trať oproti hlavní disciplíně, osmistovku, volí i mílař Jakub Holuša.

Po čtyřech letech se na halovém mistrovství republiky představí překážkář Petr Svoboda, který v roce 2011 odstartoval časem 7,48 cestu za evropským zlatem z Paříže. Letos jeho výkonnost ale zatím není tak oslňující. Limit musí splnit ještě také tyčkař Jan Kudlička, bronzový medailista z HMS a ME, který měl zdravotní potíže. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.