ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Steeplařka Zaripovová přijde kvůli dopingu o zlato z Londýna

Velikost textu:

Moskva - Ruská běžkyně Julia Zaripovová dostala za doping zákaz startů na dva a půl roku a měla by přijít o zlatou olympijskou medaili ze závodu na 3 000 metrů překážek, kterou získala na Hrách v Londýně. Dvouletý distanc obdržela bývalá mistryně světa v sedmiboji Taťjana Černovová.

Julia Zaripovová
Julia Zaripovová

Zaripovová byla potrestána kvůli porušování antidopingových pravidel na základě hodnot v biologickém pasu. Podle výkonného ředitele Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Ramila Chabrijeva si v přípravě nedovoleným způsobem navozovala vysokohorské prostředí.

Podle RUSADA budou vymazány některé její výsledky z let 2011 a 2012 včetně olympijského vítězství v Londýně, které by mělo připadnout druhé v cíli Habíbě Ghribiové z Tuniska. O titul mistryně světa z roku 2011 z Tegu však osmadvacetiletá Ruska nepřijde. Trest Zaripovové platí zpětně od předloňského července, takže má šanci startovat na olympiádě v Riu de Janeiru.

Podobný postup RUSADA zvolila nedávno u chodce Sergeje Kirďapkina, kterému sice udělila zákaz startů na tři roky a dva měsíce, ale s platností od konce roku 2012, což mu umožní zúčastnit se Her v Riu. Navíc mu zrušila výsledky ve třech různých časových úsecích tak, že nepřišel o olympijské zlato z Londýna.

Černovová si odpyká dvouletý trest rovněž s platností od července 2013. Sedmadvacetiletá vícebojařka byla potrestána za užití anabolického steroidu na světovém šampionátu v Berlíně v roce 2009. Na její prohřešek se přišlo poté, co mezinárodní federace IAAF nechala předloni znovu otestovat její vzorky. Černovová přišla o výsledky od srpna 2009 do srpna 2011. Titul z MS v Tegu jí zůstal, i když ho vybojovala 29. a 30. srpna 2011.

V minulých dnech Ruská antidopingová agentura potrestala za nesrovnalosti v biologických pasech i další elitní atlety, chodce Olgu Kaniskinovou, Valerije Borčina, Sergeje Bakulina a Vladimira Kanajkina.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.