ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Keňská maratonkyně Jeptoová dostala za doping dvouletý trest

Velikost textu:
aktualizováno 30. 1. 2015 21:48

Nairobi - Keňská vytrvalkyně Rita Jeptoová, vítězka maratonů v Chicagu a Bostonu z posledních dvou let, dostala od domácího svazu dvouletý trest za doping. Třiatřicetiletá atletka měla pozitivní nález na krevní doping EPO, jeho užití ale nikdy nepřiznala.

Rita Jeptoová
Rita Jeptoová

Jeptoová má z obou slavných městských maratonů v USA unikátní double z let 2013 a 2014. Pozitivní vzorek odevzdala vloni 25. září při mimosoutěžní kontrole. Od konce října měla zastavenou činnost, 12. října ale ještě stihla podruhé zvítězit v Chicagu.

Závodnice vždy tvrdila, že jsou obvinění vylhaná, a v listopadu požádala o analýzu vzorku B. Ten však o měsíc později potvrdil pozitivní výsledek. Distanc vyprší Jeptoové 29. října 2016, takže přijde o šanci startovat na letošním mistrovství světa v Pekingu a na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Organizátoři maratonu v Bostonu uvedli, že budou zvažovat, jestli ji nevymažou z výsledků.

Jeptoová je zatím největší hvězdou, která uvízla v síti kontrol poté, co keňský svaz na nátlak IAAF předloni otevřel v zemi svoji první antidopingovou laboratoř a zpřísnil boj s dopingem. Podle šéfa keňské atletiky Isaiaha Kiplagata tento měsíc dostalo tresty 32 atletů za pozitivní nálezy v uplynulých pěti letech. "Naši atleti by měli tvrdě pracovat na tom, aby nezničili to, co jsme padesát let budovali," řekl Kiplagat. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.