ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Pětice ruských chodců dostala dvouletý trest za doping

Velikost textu:

Moskva - Ruský světový rekordman v chůzi na 20 kilometrů Sergej Morozov a další čtyři jeho reprezentační kolegové dostali od národní federace dvouletý trest za doping. Stejně jako Morozov byli také Vladimir Kanajkin, Viktor Burajev, Alexej Vojevodin a Igor Jerochin usvědčeni ze zneužívání krevního hormonu EPO.

EPO
 • EPO autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/356/35551.jpg?1218439004
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/366/36541.jpg?1219048843

"Po výslechu před naší svazovou antidopingovou komisí byl každý z nich potrestán zákazem startu na dva roky," citovala ruská média sekretáře ruského svazu Vladimira Usačeva. Všem podle něj začal trest platit 9. září. 

Třiadvacetiletý bývalý světový rekordman Kanajkin, o dva roky starší Burajev a sedmadvacetiletý Vojevodin, bronzový medailista z olympiády v Aténách a stříbrný z ME i MS na 50 kilometrů, měli podle Usachjova pozitivní test 20. dubna při nesoutěžním odběru. Dvacetiletý Morozov a o dva roky mladší Jerochin odevzdali pozitivní vzorek 29. července, tedy těsně před olympijskými hrami. 

Oba byli posléze také vyloučeni z týmu a v Pekingu nestartovali. Před hrami se mezi hříšníky objevilo i jméno pozdějšího olympijského šampiona Valerije Borčina, v jeho případě se však jednalo o nepotvrzené spekulace. Morozov naopak mezi podezřelými původně nebyl, na startu se ale neobjevil, což ruský svaz tehdy vysvětlil interním rozhodnutím. 

Morozov v červnu na ruském šampionátu v Saransku vytvořil nový světový rekord časem 1:16:43, který ale zatím nebyl ratifikován. Ve stejném závodě byl jen o deset sekund pomalejší Kanajkin, oba tak pokořili rok staré Kanajkinovo maximum 1:17:16.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.