Buly - debata expertů

Koulař Marcell dosáhl na šesté místo, Helcelet po prvním dnu jedenáctý

Curych - Koulař Jan Marcell ve finále atletického ME v Curchu poslal kouli do vzdálenosti 20,48 metru a za medailovými pozicemi zaostal o 35 centimetrů. První zlato na šampionátu získal německý favorit David Storl, dvojnásobný mistr světa, který obhájil předloňský titul z Helsinek. Běh žen na 10.000 metrů vyhrála čtyřicetiletá Britka Joanne Paveyová. Z Českých desetibojařů se nejvýše drží Adam Sebastian Helcelet na 11. pozici.

V kouli skončil Marcell šestý

"Jsem spokojený, i když medaile dnes visely nízko. Ale jsem realista," uvedl Marcell po závodě. Když se vracel po druhé operaci zpřetrhaných vazů v koleni, chtěl to zkusit. Že se ale vrátí takhle, to ho samotného překvapilo. Vždyť si letos hodil osobní rekord 20,93 metru. "Šesté místo je dobré, beru to jako satisfakci, že jsem se dokázal vrátit," uznal.

Měl hektický den. Po dopolední kvalifikaci zjistil, že mu nejede autobus do hotelu, tak jel taxíkem. "Levné to bylo, asi 70 franků (asi 1600 korun)," podotkl v žertu v narážce na vysoké švýcarské ceny. "Ale investice to byla dobrá, najedl jsem se, dal sprchu, natáhl se," mávl nakonec rukou.

Storl rozhodl soutěž hned v úvodní sérii, na jeho výkon 21,41 metru nedokázal nikdo ze soupeřů odpovědět. Nejvíce se mu přiblížil Španěl Borja Vivas (20,86), který v souboji o stříbro o tři centimetry předčil dvojnásobného olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska.

Až příliš silové hody

Marcell byl dokonce chvíli na třetím místě, ale věděl, že to je jen epizoda. "Nad tím nepřemýšlíte, víte, že to nebude stačit, soutěž se teprve rozjížděla," upozornil. "Ve třetích, čtvrtých pokusech se to mění, ale já to viděl nadějně pořád, zkoušel jsem to, jestli to tam nepadne, ale hlava nešla s tělem, bylo to moc silové," vysvětlil.

Bývalý diskař Marcell Šestou pozicí nicméně navázal na úspěšné výsledky českých koulařů z poslední doby: Předloni v Helsinkách byl Antonín Žalský šestý, loni na halovém ME vybojoval Ladislav Prášil bronz a na MS v Moskvě skončil pátý. Prášil obsadil v kvalifikaci první nepostupové třinácté místo, Tomáš Staněk byl hned za ním čtrnáctý.

David Storl
zdroj: ČTK/AP autor: Bernd Thissen

Helcelet vypadl z desítky

V soutěži desetibojařů vede po prvním dnu Němec Kai Kazmirek. Loňský mistr Evropy do 23 let si vylepšil osobní rekordy na stovce a v dálce a po závěrečné čtvrtce se vyhoupl do čela. Krok s ním drží Bělorus Andrej Kravčenko, hlavně díky výšce, v níž zdolal 222 centimetrů. Stříbrný medailista z Olympijských her v roce 2008 v Pekingu v posledních letech v žádné velké soutěži neuspěl, ale teď má desetiboj slibně rozjetý.

Nejlepší z českého tria Adam Sebastian Helcelet je po polovině závodu jedenáctý a za letošním maximem z Götzisu zaostává o 15 bodů. Nespokojen byl hlavně s výškou a čtvrtkou. Marek Lukáš je při své premiéře ve velké soutěži na 22. místě. Juniorský mistr světa Jiří Sýkora před výškou odstoupil kvůli problémům s kotníkem, který si poranil při dálce.

Ještě jednou se ve středu proběhne také sprinter Jan Veleba, který prošel do semifinále stovky díky času 10,41 sekundy; ve svém rozběhu byl přitom pátý a na přímé postupové místo nedosáhl.

V běhu na 10 000 metrů žen v závěru programu prvního dne triumfovala nejstarší vytrvalkyně v závodním poli. Čtyřicetiletá Britka Paveyová svým dlouhým finišem nečekaně zaskočila všechny soupeřky. Čtyřnásobná účastnice olympijských her a dvojnásobná matka se po stříbru v Helsinkách dočkala prvního triumfu v čase 32:22,39.

Lucie Sekanová se sice po prvním kilometru objevila v čele, ale postupně se propadla až na 23. místo, předposlední ze všech běžkyň, které závod dokončily. Čas 33:57,29 byl o více než půl minuty horší než její letošní maximum.

Výsledky odpoledního programu 1. dne:

Finále:

Muži: Koule: 1. Storl (Něm.) 21,41, 2. Vivas (Šp.) 20,86, 3. Majewski (Pol.) 20,83, 4. Žunič (Chorv.) 20,68, 5. Kolašinac (Srb.) 20,55, 6. Marcell (ČR) 20,48.

Desetiboj (po pěti disciplínách): 1. Kazmirek (Něm.) 4492 b. (100 m: 10,75 - dálka: 768 - koule: 14,01 - výška: 213 - 400 m: 47,34), 2. Kravčenko (Běl.) 4363, 3. Abele (Něm.) 4310, ..11. Helcelet 4110 (11,12 - 734 - 14,90 - 198 - 50,07), 22. Lukáš 3856 (11,19 - 696 - 13,50 - 192 - 50,22), Sýkora (všichni ČR) odstoupil.

Ženy:

10.000 m: 1. Paveyová (Brit.) 32:22,39, 2. Calvinová 32:23,58, 3. Trabyová (obě Fr.) 32:26,03, 4. Vastenburgová (Niz.) 32:27,37, 5. Moreiraová (Portug.) 32:30,12, 6. Mockenhauptová (Něm.) 32:30,49, ...23. Sekanová (ČR) 33:57,29.