ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
Mistrovství světa juniorů

Bývalí desetibojaři o Sýkorovi: Má obrovský potenciál, může jít na 9 000 bodů

Velikost textu:

Eugene (USA) - Velký potenciál vidí v devatenáctiletém desetibojaři Jiřím Sýkorovi jeho předchůdci Roman Šebrle a Tomáš Dvořák. Mohl by se podle nich zařadit ke světové špičce a překonat někdy v budoucnu i hranici 9 000 bodů. Věří také, že Sýkora má nad svými vrstevníky výkonostní náskok.

Jiří Sýkora
Jiří Sýkora

"Má disciplíny, které se nedají nadřít, jako dálka, výška, oštěp, má výborné hody, přitom je rychlý," zhodnotil Roman Šebrle. "Ukázalo se, že se umí i kousnout. Na 1 500 metrů se vždycky mordoval kolem pěti minut, teď musel běžet a podal super výkon. Takovou vůli každý nemá," pochválil mladého desetibojaře.

 • "Má dobrou figuru, je určitě vyšší, než jsme byli my. Nevidím důvod, proč by jednou nemohl jít na 9 000 bodů," uvedl Šebrle.

Přitom moc nechybělo, aby byl Sýkorovým trenérem. V době, kdy koketoval s tím, že zůstane u atletiky, byl se Sýkorou téměř domluven na spolupráci, ale nakonec se rozhodl pro golf. "Trochu mě to mrzí, protože jsou tam i další talentovaní kluci, ale z pohledu rodiny je to takhle lepší," řekl Šebrle.

Radost ze zlaté medaile má i další elitní desetibojař a dnes šéftrenér Tomáš Dvořák. "Jak je vidět, česká atletika a zaplaťpánbůh i desetiboj má budoucnost. Po nějaké době budeme mít zase tři desetibojaře na mistrovství Evropy a snad si v Curychu pomohou," řekl Dvořák. Vedle Sýkory mají splněný limit také Adam Sebastian Helcelet a Marek Lukáš.

Šéftrenér Tomáš Dvořák
Šéftrenér Tomáš Dvořák

Zlatý junior je podle něj typický desetibojař. "Nemá to postavené na jedné disciplíně. Je silný všude, talentu má na rozdávání, hlavu dobrou, je pracovitej, dobře stavěnej, žádnej 'chcípák'," vypočítal Dvořák jeho přednosti. Největší rezervy prý vidí v patnáctistovce. "I když i tam se teď hecnul parádně. Těším se na to," dodal trojnásobný mistr světa.

Sýkora sám prozradil, že jeho cílem bylo na juniorském světovém šampionátu vyhrát, což se ještě žádnému českému atletovi nepovedlo. "Chtěl jsem tady určitě zlato, což se nakonec podařilo, ale byly to to nervy," řekl po závodě. Zklamala ho výška, kde zůstal jedenáct centimetrů za svým osobním rekordem. "To mi zkazilo náladu. Ale byla to jediná disciplína, kterou jsem opravdu pokazil. Trochu zmatky byly v dálce, kde mně promáchli hráběma před očima. Po prvním dnu jsem na tom nebyl tak, jak jsem čekal," popsal.

Druhý den byl z jeho pohledu mnohem lepší. "Všechno jsem si vynahradil na překážkách, v disku a oštěpu. V tyči jsem v tom špatném počasí nic víc čekat nemohl. Jsem rád, že to nakonec bylo o sto bodů víc než při mistrovství republiky," řekl Sýkora. "Udělám všechno pro to, abych byl ještě lepší a doufám, že se český desetiboj znovu ukáže na nejvyšších příčkách," slíbil juniorský mistr světa.

přehrát video
Sýkora překonal na juniorském mistrovství světa rekordní počet bodů
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.