ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Frydrych na vzestupu. Ale pozor, ještě nejsem zpátky, říká

Velikost textu:

Praha – Oštěpař Petr Frydrych se vrátil mezi světovou elitu. Výbornou formu naznačil na Memoriálu Josefa Odložila, když zvítězil hodem dlouhým 85,07 metru a potřetí v sezoně překonal osmdesátimetrovou hranici. Zdá se, že po třech letech trápení je šestadvacetiletý svěřenec Jana Železného na dobré cestě k úspěchům. Svůj výkon však nepřeceňuje a nechce přijmout roli české oštěpařské jedničky.

Petr Frydrych
Petr Frydrych

"Víťa (Veselý) je dvojnásobný diamantový vítěz, mistr světa, mistr Evropy, já se s ním měřit nemohu," řekl Frydrych. "Kdybych ho jednou porazil, tak to nic neznamená. Chtěl bych ale s ním být konkurenceschopný a stejně s ním být na špici," dodal.

Býval považován za nástupce světového rekordmana Železného, trojnásobného mistra světa i olympijského vítěze. Ten si ho jako velký talent vyhlédl v roce 2006, o tři roky později už Frydrych přivezl stříbro z ME atletů do 23 let a byl na MS v Berlíně. Před čtyřmi lety si zlepšil osobní rekord na 88,23 m a všichni mu předpovídali zářnou budoucnost.

Jenže přišly problémy se zády, s technikou a v neposlední řadě i psychikou. Tři roky se trápil, přes 80 metrů se dostával zřídka, a i když nechyběl na většině vrcholných akcí včetně OH v Londýně, vždy odcházel poražený a zklamaný.

"Technika je všechno"

Letos ale už při prvním startu v rodných Klatovech hodil 82 metrů a formu posléze potvrdil i na mítinku v Pekingu (80,30) a v pondělí na domovské Julisce. "Ale pozor, ještě nejsem zpátky," nechtěl se Frydrych předčasně radovat. Jeho hody totiž prý nebyly zdaleka ideální. Techniku musí ustálit, aby se nevrátil do marastu minulých let. "Na to, jak jsem házel, to lítalo daleko. Pak jsem chtěl hodit ještě dál a už to bylo špatné. Musím se uklidnit," prohlásil.

Je letos nejlepším Evropanem, dál letos na světě hodili pouze Egypťan Ihab Abdel Rahman (89,21) a Japonec Rjohei Arai (85,48). Dalším závodem pro Frydrycha bude Zlatá tretra příští týden v Ostravě. "Takže doufám, že to více zklidním a budu se soustředit na techniku než to rvát silou," plánoval si. To je klíč k jeho úspěchům. "Hodně jsem si vzal z porážek a špatných závodů v minulosti a snažím se z toho nějak ponaučit," uvedl. "Technika je všechno, je to alfa a omega oštěpu," doplnil.

Zdravotně je Frydrych už v pořádku, záda dal dohromady cvičením. Trochu ho trápí ruka a loket, takže se chystá objet pár závodů a pak se už připravovat na srpnové ME v Curychu.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.