ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Vrcholem Zlaté ligy bude běh mužů na 100 metrů

Velikost textu:

Brusel - V pátek se bude v Bruselu při posledním mítinku atletické Zlaté ligy dělit milion dolarů. Hlavní pozornost bude upřena na běh mužů na 100 metrů, ve kterém ale půjde kromě peněz i o rekordy. Mají v něm vedle sebe vůbec poprvé zakleknout do bloků tři nejrychlejší muži planety, i když nad startem Tysona Gaye se objevily pochybnosti. Světový rekord bude každopádně opět v ohrožení.

Tyson Gay
Tyson Gay

Na sto metrů se odehraje souboj trojnásobného olympijského vítěze Usaina Bolta, jeho jamajského krajana Asafu Powella a amerického mistra světa Tysona Gaye. Trojice, která má na kontě deset nejlepších časů všech dob, se měla utkat už v olympijském finále v Pekingu, ale Gay, zotavující se po svalovém zranění, do něj překvapivě nepostoupil.

Svůj start navíc Američan zvažuje i nyní, z výkonnostních důvodů a obav ze zranění. Cítí se sice na čas tak kolem 9,90 sekundy, s ním by ale podle svých slov jen přihlížel zezadu souboji jamajských rivalů.

"Nemyslím si, že jsem v současnosti dost rychlý na to, abych mohl těmhle klukům konkurovat," připustil Gay. Rozhodnout se má ale až po tréninku v den závodu. Jamajčané se od olympijského finále přímému souboji vyhýbali.

Setkání trojice nejrychlejších slibuje jedinečnou podívanou

Powell se v úterý v Lausanne zlepšil na 9,72 sekundy a přiblížil se na tři setiny Boltovu světovému rekordu z Pekingu. Bolt o pár minut později ukázal svou sílu časem 19,63 na dvoustovce, když závěr opět jasně vypustil. Ani při rekordu na stovce v Pekingu neběžel naplno až do cíle, což experty vedlo ke spekulacím, že by - pokud ho k tomu soupeři v Bruselu přinutí - mohl rekord stlačit až pod 9,60.

Pořadatelům však trochu hatí plány počasí. V pátek večer má totiž v Bruselu pršet a teplota má klesnout pod dvacet stupňů, což nejsou ideální podmínky pro světový rekord. V Bruselu se také rozhodne o tom, jak se rozdělí jackpot ve výši jednoho milionu dolarů, určený pro nejúspěšnější účastníky šestidílného seriálu Zlaté ligy.

Sahají po něm výškařka Vlašičová a Jelimová v běhu na 800 metrů; obě svou disciplínu vyhrály pětkrát, a pokud se jim to podaří i pošesté, dostane každá půl milionu dolarů. Kdyby uspěla jen jedna, shrábla by celý jackpot sama. Pokud by selhaly obě, snížil by se jackpot na 500 tisíc dolarů a o něj by se obě atletky možná ještě musely dělit s americkým čtvrtkařem Jeremym Warinerem, který míří do Bruselu pro páté vítězství.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.