ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Naturalizovaný Američan Keflezighi ukončil nadvládu afrických maratonců v Bostonu

Velikost textu:

Boston - Nejstarší městský maraton na světě v Bostonu ovládli Američan Meb Keflezighi a Keňanka Rita Jeptoová, která zopakovala loňské vítězství a navíc vylepšila traťový rekord. Tentokrát si mohla triumf vychutnat s úsměvem na tváři na rozdíl od minulého ročníku, který poznamenal teroristický útok. Kvůli němu provázela závod za účasti téměř 36.000 běžců velmi přísná bezpečnostní opatření

Bostonský vítěz Meb Keflezighi
Bostonský vítěz Meb Keflezighi

Jeptoová si připsala ve 118. ročníku již své třetí vítězství, v Bostonu byla nejrychlejší poprvé v roce 2006. Tentokrát překonala časem 2:18:57 hodiny o minutu a 46 sekund dvanáct let starý traťový rekord krajanky Margaret Okayové. Druhou Buzuneš Debaovou z Etiopie třiatřicetiletá vítězka porazila o více než minutu a postarala se o sedmé prvenství afrických závodnic za sebou.

Naopak mezi muži nadvláda vytrvalců z Keni a Etiopie po dvanácti letech skončila. Zasloužil se o to americký reprezentant Keflezighi, který se však narodil v Eritreji. Stříbrný olympijský medailista z Atén 2004 se stal prvním domácím vítězem mezi muži od triumfu Grega Meyera v roce 1983.

Časem 2:08:37 si Keflezighi dva týdny před svými 39. narozeninami vylepšil o 32 sekund osobní rekord. Výrazně však zaostal za nejlepším bostonským časem Keňana Geoffreyho Mutaie z roku 2011. Mutaiův výkon 2:03:02 je stále nejrychlejším maratonem historie, ale kvůli profilu trati tento čas nemohl být uznán za světový rekord.

Keflezighi si vypracoval na trati výrazný náskok, ale v závěru musel odrážet útok Keňana Wilsona Chebeta. Porazil ho o 11 sekund a po vítězství v Newyorském maratonu v roce 2009 si připsal další úspěch na velkém maratonu. 

Loni běžecký svátek v Bostonu pokazila exploze trhavin v tlakových hrncích v cílové rovince, která zabila tři lidi a dalších 264 zranila. Nálože podle vyšetřovatelů vyrobili bratři Tamerlan a Džochar Carnajevové původem z Čečenska. Před startem dnešního závodu uctili běžci památku obětí atentátu minutou ticha. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.