ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Jablonec uvítá tři nejlepší oštěpařky z Pekingu

Velikost textu:

Jablonec nad Nisou - Atletický mítink Jablonecký oštěp ozdobí 5. září olympijská vítězka Barbora Špotáková a další dvě medailistky z Pekingu Ruska Maria Abakumovová a Němka Christina Obergföllová. Na fotbalovém stadionu na Střelnici se s nimi střetne ještě pět dalších finalistek z nedávného olympijského závodu.

Česká oštěpařka
Česká oštěpařka

"Rozpočet mítinku je téměř pět milionů korun. Pokud některá závodnice hodí světový rekord, dostane prémii 20.000 eur (téměř půl milionu korun)," uvedl Jiří Vopršal z pořádající agentury IMA Production. První tři oštěpařky získají vedle peněžních odměn i zlaté cihličky o váze 31,1 gramu, 20 gramů a 10 gramů.

Ruska Abakumovová potvrdila účast na Jabloneckém oštěpu již před olympiádou. Když si ale udělala díky druhému místu v Pekingu velké jméno, manažer ji chtěl podle Vopršala poslat na jiný, lépe honorovaný mítink. Nakonec však Abakumovová své závazky dodrží a na Jablonecký oštěp přijede.

Jablonecká radnice poskytla na mítink 2,5 milionu korun. Městské peníze poslouží hlavně na startovné pro závodnice a na zabezpečení jejich pobytu v Jablonci. "Na začátku jsme se trošku zděsili, kolik mítink bude stát. Ale nešlo to udělat jinak. Peníze jsme museli vytáhnout z naší rozpočtové rezervy," konstatoval starosta Petr Tulpa.

Jablonec není jediným městem, které v Libereckém kraji přispělo na vrcholovou atletiku. Turnovská radnice věnovala na květnový Memoriál Ludvíka Daňka 300.000 korun. Rozpočet mítinku s nejlepšími diskaři světa, desetibojařem Romanem Šebrlem nebo mistryní světa Špotákovou se pohyboval okolo 1,1 milionu korun.

Stadion na Střelnici patří městu a kvůli Jabloneckému oštěpu se na něm vybudoval rozběh. Tulpa věří, že tribuny pro 6700 diváků se při mítinku zaplní do posledního místa. "Jižní tribunu s 2000 sedadly zaplní žáci jabloneckých škol. Vstup mají zadarmo. Pro ostatní diváky stojí lístky 30 a 50 korun," uvedl Tulpa.

Soutěž oštěpařek začne příští pátek v 17:00. V doprovodném programu se utkají osobnosti v hodu oštěpem na cíl - dvoumetrový kruh. Představí se například herci David Matonoha a Martin Dejdar, hokejový brankář Milan Hnilička, jeho fotbalový kolega Michal Špit nebo starosta Tulpa.

Pořadatelé mítinku uvítají i trojnásobného olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného, zlatou oštěpařku z olympiády v Helsinkách 1952 Danu Zátopkovou či jablonecké atletické legendy, stříbrné medailisty z mistrovství Evropy 1974 a 1978, výškařku Miladu Karbanovou-Matoušovou a čtvrtkaře Karla Koláře.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.