ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Medaile Jesseho Owense by mohla trhat dražební rekordy

Velikost textu:

Los Angeles – Už brzy by mohl padnout aukční rekord olympijských předmětů. Do dražby totiž půjde jedna ze čtyř zlatých medailí, kterou legendární atlet Jesse Owens vybojoval na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936. Cenný kov bude dražit od 20. listopadu do 7. prosince americká aukční síň SCP. Podle jejího prezidenta Davida Kohlera se může cena medaile vyšplhat přes milion dolarů. Zvlášť když prý Owensova rodina nemá přehled, kde jsou zbylé tři trofeje z Berlína.

Jesse Owens na olympiádě v Berlíně
Jesse Owens na olympiádě v Berlíně

"Očekáváme velký zájem ze zahraničí a možná i některých institucí. Tohle je mnohem víc než jenom sportovní suvenýr. Je to kus historie," řekl Kohler.

Medaile, která jde do dražby, pochází z majetku manželky komika a tanečníka Billa "Bojanglese" Robinsona, jenž býval Owensovým blízkým přítelem a cenný kov od něj dostal. Robinson zemřel v roce 1949, Owens, který v Berlíně triumfoval v bězích na 100 a 200 metrů, v dálce a ve štafetě, před 23 lety.

Dražební rekord olympijských předmětů prozatím drží Stříbrný pohár, který získal řecký běžec Spyridon Louis za vítězství v maratonu na prvních novodobých olympijských hrách v Aténách v roce 1896. Loni byl tento pohár prodán za 865 000 dolarů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.