Chladný Newyorský maraton ovládli Keňané Mutai a Jeptoová

New York - Vítězem Newyorského maratonu se stal stejně jako předloni Geoffrey Mutai z Keni. Na obhajobu prvenství musel čekat dva roky, protože loni byl závod na poslední chvíli zrušen kvůli bouři Sandy. V ženské kategorii vyhrála jeho krajanka Priscah Jeptoová.

Geoffrey Mutai
zdroj: ČTK/AP autor: Craig Ruttle

Vítězka letošního Londýnského maratonu si k prémii 100 tisíc dolarů za triumf na Manhattanu zajistila ještě bonus ve výši půl milionu za prvenství v seriálu největších světových maratonů World Marathon Majors. Mezi muži ovládl tento dvouletý cyklus Etiopan Tsegaye Kebede, který proběhl cílem v Central Parku druhý o 52 sekund za Mutaiem.

Dvaatřicetiletý Keňan, který má na kontě i vítězství v Bostonu v roce 2011, vyhrál v chladném počasí za 2:08:24 a zaostal o více než tři minuty za svým předloňským traťovým rekordem.

Za nejlepším newyorským výkonem (2:22:31) výrazně zaostala i Jeptoová, která zvítězila v čase 2:25:07. Devětadvacetiletá keňská běžkyně ztrácela téměř čtyři minuty na dlouho vedoucí Etiopanku Buzuneš Debaovou, která žije v Bronxu, ale nakonec ji porazila o 49 sekund.

Závod, do kterého se přihlásilo kolem 60 tisíc běžců, po dubnovém bombovém útoku při Bostonském maratonu provázela největší bezpečnostní opatření v historii. Organizátoři do nich investovali milion dolarů.

Newyorský maraton:

Muži: 1. Mutai (Keňa) 2:08:24, 2. Kebede (Et.) 2:09:16, 3. April (JAR) 2:09:45, 4. Lomerinyang 2:10:03, 5. Biwott (oba Keňa) 2:10:41, 6. Imai (Jap.) 2:10:45. Konečné pořadí seriálu World Marathon Majors: 1. Kebede 80, 2. Kipsang (Keňa) 61, 3. Kiprotich (Uganda) 50.

Ženy: 1. P. Jeptoová (Keňa) 2:25:07, 2. Debaová (Et.) 2:25:56, 3. Prokopčuková (Lot.) 2:27:47, 4. Daunayová (Fr.) 2:28:14, 5. Straneová (It.) 2:28:22, 6. Smithová (N. Zél.) 2:28:49.

Konečné pořadí seriálu World Marathon Majors: 1. P. Jeptoová 75, 2. R. Jeptoová 65, 3. Kiplagatová (obě Keňa) 55.