ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

S Emilem jsme byli jako jedno družstvo, vzpomíná Zátopková

Velikost textu:

Praha - Jedna z ikon českého sportu, oštěpařka Dana Zátopková, je zároveň velkou propagátorkou olympijských her. Sportovního svátku, který se koná jednou za čtyři roky, se zúčastnila celkem čtyřikrát. Největší úspěch jí přinesla olympiáda v Helsinkách v roce 1952. Zátopková tehdy vybojovala zlatou medaili.

Dana Zátopková
Dana Zátopková

Málokdo ví, že Zátopková začínala s házenou. Na konci druhé světové války totiž hrála za Slováckou Slavii v Uherském Hradišti. "Nikdy jsem si nemyslela, že bych ještě někdy dělala nějaký jiný sport než házenou. Ale osud mě zavedl na atletickou cestu, sama jsem tím byla překvapena," vzpomíná Zátopková.

Na její první olympiádě v Londýně se v roce 1948 umístila na sedmém místě. Krátce poté se provdala za atleta Emila Zátopka, čímž vznikla jedna z největších sportovních dvojic v historii. Druhé olympijské hry ve finských Helsinkách už pro Zátopkovou skončily zlatem. Ve stejný den si pak její Emil doběhl pro zlatou za běh na 5000 metrů. "Vůbec jsem nečekala, že bych mohla získat zlatou medaili. Byla jsem tehdy docela dobrá, ve světových tabulkách jsem figurovala na čtvrtém místě," zdůrazňuje Zátopková. S manželem tehdy dohromady vyhráli celkem 4 medaile. "To je skoro jako jedno družstvo," říká česká oštěpařka.

Olympiáda v Římě z roku 1960 přinesla Zátopkové další úspěch - stříbrnou medaili. "Bylo mi už 38 let, protože jsem kvůli házené začínala s atletikou pozdě. Té medalie jsem si velice vážila," tvrdí Zátopková. Za svou kariéru sedmnáctkrát překonala národní rekord a házela k hranici 50 metrů. "V té době to u nás nebyl takový problém. Když jsem nastupovala, na velké úrovni házení oštěpem nebylo. Dá se říct, že i teď u nás pořád není oštěp masovou disciplínou," vysvětluje Zátopková.

Co podle Zátopkové stojí za tím, že dnes oštěpařky dosáhnou až k 70 metrům? "Začínala jsem asi na 37 metrech, navíc je potřeba zvážit, že se hrálo na škváře, s dřevenou tyčí atd. Můžou za to taky různé firmy, které chtějí za svůj sponzoring dobré výkony," dodává vitální paní, která letos oslaví 86 let.

A jak se těší na olympijské hry v Pekingu? "Budu se dívat na Barboru Špotákovou, přála bych jí, aby hodila víc než 70 metrů. Taky se těším na vodáky, myslím, že udělají nějaké medaile. Budu sledovat i naše holky z basketu a nakonec box. Nejsem jeho milovníkem, ale na olympiádě je elitní výběr a box tam má vynikající úroveň," uzavírá Zátopková.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.