Kimetto překonal traťový rekord a ovládl Chicagský maraton

Chicago – Keňský běžec Dennis Kimetto se stal vítězem Chicagského maratonu a díky času 2:03:45 hodiny nejenom překonal traťový rekord, ale rovněž se zařadil na čtvrté místo v historických tabulkách. Za nedávným světovým rekordem Wilsona Kipsanga z Berlína zaostal o 22 sekund.

Chicagský maraton
zdroj: ČTK/AP/ autor: Nam Y. Huh

Dosavadní chicagské maximum Etiopana Tsegaye Kebedeho vylepšil Kimetto téměř o minutu. V závěru závodu se devětadvacetiletý vytrvalec odpoutal od krajana Emmanuela Mutaie, kterého nakonec porazil o sedm sekund.

Mezi ženami vyhrála Keňanka Rita Jeptoová v osobním rekordu 2:19:57 a vynahradila si loňský ročník, kdy ve finiši prohrála souboj o prvenství o jedinou sekundu.

Šlo o první velký maraton v USA po dubnovém Bostonském maratonu, který poznamenal teroristický útok, při kterém zahynuli tři lidé a dalších 260 osob bylo zraněno. V Chicagu se proto běželo za zvýšených bezpečnostních opatření.

Chicagský maraton:

Muži: 1. Kimetto 2:03:45, 2. E. Mutai 2:03:52, 3. Kitwara 2:05:16, 4. Kogo (všichni Keňa) 2:06:56, 5. Ritzenhein (USA) 2:09:45, 6. Abshero (Et.) 2:10:10.

Ženy: 1. Jeptoová 2:19:57, 2. Jelegatová-Sumgongová (obě Keňa) 2:20:48, 3. Konovalovová (Rus.) 2:22:46, 4. Dulibová (Běl.) 2:23:44, 5. Baysaová 2:26:42, 6. Kirosová (obě Et.) 2:27:42.