ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela
Atletika

Gay 10. nejlepší stovkou historie vyslal Boltovi před MS varování

Velikost textu:
aktualizováno 22. 6. 2013 10:25

Kingston/Des Moines - Tyson Gay vyhrál na americkém šampionátu v Des Moines běh na 100 metrů nejlepším časem sezony 9,75. Porazil tak nejen svého reprezentačního rivala Justina Gatlina, ale na dálku i světového rekordmana Usaina Bolta, jenž si doběhl také v pátek pro jamajský titul v čase 9,94.

Tyson Gay ovládl americkou kvalifikaci v čase 9,75
Tyson Gay ovládl americkou kvalifikaci v čase 9,75

Třicetiletý Gay, jenž je poprvé od zisku titulu mistra světa v roce 2007 podle všeho bez zdravotních problémů, se dostal do čela zhruba v polovině závodu a nakonec vyrovnal desátý nejlepší čas všech dob. "Je to už pět let, co jsem byl americkým šampionem, takže je fajn být zase na stupních vítězů," řekl trojnásobný světový šampion z Ósaky 2007. "Ještě nejsem tak rychlý, jak bych mohl být, ale jsem zdravý, a na tom záleží nejvíc," dodal Gay, jenž běžel 9,75 také v semifinále, ale s větrem.

Bronzový olympijský medailista z Londýna Gatlin, jenž začátkem června na Diamantové lize v Římě porazil překvapivě Bolta, skončil v Iowě druhý za 9,89. Z třetího místa se na srpnové mistrovství světa v Moskvě kvalifikoval Charles Silmon (9,97). Šestinásobný olympijský vítěz Bolt si v Kingstonu připsal "povinné" vítězství v čase 9,94. Po tradičně slabším startu dostihl zhruba na padesáti metrech Nickela Ashmeadeho, a navzdory tomu, že závěr vypustil, zaběhl svou 35. stovku kariéry pod 10 sekund.

"Start nebyl dobrý, ale ta další fáze byla lepší než v Římě. Šlo o to, abych se kvalifikoval, a to se podařilo," řekl Bolt, jenž se příští týden představí ve štafetě na Zlaté tretře v Ostravě. "Čas mě moc netrápí. Mám ještě dobrý měsíc na to, abych se připravil do Ruska," dodal světový rekordman s výhledem k MS.

Tam ho doprovodí v pátek druhý Kemar Bailey-Cole (9,98), třetí Ashmeade (9,99) a mistr světa z Tegu Yohan Blake. Ten se národního šampionátu neúčastní kvůli nedoléčenému zranění zadního stehenního svalu, ale jako obhájce má účast jistou. Mezi nejlepší trio se trochu překvapivě nevešel bývalý světový rekordman Asafa Powell, jenž skončil v čase 10,22 až sedmý. Také jeho však tuto sezonu sužovaly zdravotní potíže. "Jsem překvapený, že tu vůbec běžel," řekl Bolt.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.