ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Šebrle ukončil desetibojařskou kariéru. Na olympiádu chce jako golfista

Velikost textu:
aktualizováno 21. 6. 2013 14:41

Praha - Desetibojař Roman Šebrle ukončil kariéru v devětatřiceti letech ještě před koncem své poslední sezony. Nedojde tak na jeho snahu o padesátý desetiboj nad 8 tisíc bodů. Na vině je zranění paty, se kterým se dlouhodobě potýká a jež se nelepší. Největším úspěchem je titul olympijského vítěze, získaný v Aténách v roce 2004, několik let držel výkonem 9026 bodů světový rekord a v Ósace v roce 2007 se stal mistrem světa. Ve své kariéře dokončil 49 desetibojů se ziskem více než 8000 bodů. Momentálně se chce věnovat golfu. 

Roman Šebrle
Roman Šebrle

V roce 2001 překonal v Götzisu jako první člověk na světě hranici 9000 bodů a z vrcholných akcí přivezl celkem osmnáct medailí, z toho polovinu zlatých.

"Čas je neúprosný," řekl Šebrle. "Celou kariéru jsem měl problémy, ale tyhle už byly v neúnosné míře. Už to opravdu nešlo, věk nezastavíš," vysvětlil. "Celou sezonu jsem tušil, že to budu muset říct, ale nečekal jsem, že to bude tak těžké," prohlásil poté, co definitivně oznámil, že jeho kariéra končí.

Roman Šebrle

 • Datum a místo narození: 26. listopadu 1974, Lanškroun
 • Největší úspěchy: olympijský vítěz, mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy v desetiboji; dvojnásobný mistr světa a trojnásobný mistr Evropy v sedmiboji - OH: 2004 (Atény) - zlato, 2000 (Sydney) - stříbro - MS: 2007 (Ósaka) - zlato, 2003 (Paříž) a 2005 (Helsinky) - stříbro - ME: 2002 (Mnichov) a 2006 (Göteborg) - zlato - HMS: 2001 (Lisabon) a 2004 (Budapešť) - zlato, 1999 (Maebaši), 2003 (Birmingham) a 2006 (Moskva) - bronz - HME: 2002 (Vídeň), 2005 (Madrid) a 2007 (Birmingham) - zlato, 2000 (Gent) - stříbro, 2009 (Turín) a 2011 (Paříž) - bronz
 • Ocenění: vítěz domácí ankety Sportovec roku 2004; 5x vítěz domácí ankety Atlet roku (2002-06); státní medaile Za zásluhy (2004)
 • Osobní rekordy: desetiboj 9026 bodů (Götzis 2001), sedmiboj 6438 bodů (Budapešť 2004)
 • Rodina: ženatý, manželka Eva, syn Štěpán, dcera Kateřina

V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, z nichž ten největší ho připravil o dokončení olympijského desetiboje v Londýně. Přesto dokázal ještě v roce 2011 vybojovat bronz na halovém mistrovství Evropy v Paříži a loni byl šestý na ME v Helsinkách ve svém posledním dokončeném desetiboji se součtem nad osmitisícovou hranicí (8052).

Před letošní sezonou se Šebrle rozhodl, že bude jeho poslední. Odjel na půl roku na soustředění na Havaj, aby se mohl celou zimní sezonu připravovat v teple. Ale i tam ho trápilo zdraví, které zhatilo snahu letos absolvovat ještě jeden desetiboj nad 8000 bodů a případně se kvalifikovat na mistrovství světa v Moskvě.

Šebrleho zraněná pata
Šebrleho zraněná pata

"Na Havaji jsem se cítil dobře, ale když jsem šel do treter, začal jsem to zase cítit," popsal, kdy začal vnímat blížící se definitivní konec. Nakonec s tím byl smířený. "Cítil jsem spíš odevzdání, žádný vztek," řekl. V sezoně pak ještě živil šanci, ale už tušil, že zdravotní potíže nepřemůže. Konec jeho kariéry ovlivnil nejvíce loňský rok. V přípravě tomu dal všechno, ale pata ho nepustila na londýnské olympiádě dál než k první disciplíně. "Seklo mě to ze dne na den. To byl nejhorší moment, hodně jsem tomu obětoval, pak to bylo už smíření. Letos už to bylo jen na zkoušku," připustil.

Golfista a trenér v Kataru

Nyní se bude Šebrle mimo jiné věnovat golfu, v němž by se rád dostal jako aktivní sportovec na olympijské hry. "Chci se stát profesionálním golfistou, to je jasné," prohlásil opakovaně. Další možnosti svého uplatnění si ale teprve ujasňuje. Nabídek má prý ale plno. "Třeba trenér v Kataru, to je nejlukrativnější nabídka, což je ale nerealizovatelné. Nechce se mi být od rodiny," vysvětlil.

Rozhodně chce pracovat s dětmi a zůstat i u atletiky. Nevyloučil ani práci sportovního funkcionáře. "Když už se na něco vrhnu, bude to na sto procent. Teď se v klidu rozmyslím," uvedl. Že by ale dělal kouče v Čechách, to si jistý není. "To je kolikrát náročnější než život sportovce," pokrčil rameny.

Když začal bilancovat, zjistil, že by na své kariéře nezměnil vůbec nic. "Možná se něco nabízí, ale když se nad tím zamyslím, tak všechno špatné je k něčemu dobré. Tím jsem se řídil celý život. Vždy jsem se z toho poučil a posunulo mě to dál," prohlásil. Za svou kariéru nedosáhl snad jen na halový světový rekord. "Nemrzí mě to. Končím kariéru spokojený," řekl.

přehrát video
Roman Šebrle ukončil sportovní kariéru
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.