ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Čtyři atleti si na MČR zajistili místo na MS v Moskvě

Velikost textu:

Tábor - O čtyři nová jména se dnes rozšířil počet českých atletů, kteří pojedou v srpnu na mistrovství světa. Limity na domácím šampionátu v Táboře splnili dálkařka Jana Korešová a překážkáři Lucie Škrobáková a Martin Mazáč. A do Moskvy pojedou také dva koulaři. Ladislav Prášil totiž splnil výkonem 21,04 metru limit A a díky tomu má místo jisté i Martin Stašek s limitem B. Start v Moskvě tak má jistý už devatenáct reprezentantů a štafeta žen na 4x400 metrů. O český rekord se dnes už potřetí v sezoně pokoušel tyčkař Jan Kudlička, ale opět neúspěšně. Smůlu měla i Kateřina Čechová, které k limitu na MS chyběla na stovce setina.

Překážkářka Lucie Škrobáková
Překážkářka Lucie Škrobáková

Korešová asi bude mít stadion v Táboře ráda. Před čtyřmi lety na něm totiž skočila osobní rekord 665 centimetrů a tento výkon dnes ve stejném sektoru zopakovala. Limit tak splnila na centimetr přesně. "Doufala jsem, že to někdy zopakuju, a povedlo se mi to až letos. Jsem moc ráda, protože moc nepřály podmínky," poukázala na protivítr. Loňskou sezonu kvůli zranění úplně vynechala, v Táboře se kvalifikovala na první velkou akci v kariéře.

V dálkařské soutěži dal o sobě vědět další talent české atletiky, teprve šestnáctiletá Barbora Dvořáková, dcera reprezentačního kouče Tomáše Dvořáka, bývalého světového rekordmana v desetiboji. V posledním pokusu skočila 597 centimetrů a splnila už druhý limit pro účast na MS do 17 let v Doněcku, kde poběží i 100 metrů překážek. Závodí i její sestra Kateřina, v této sezoně je ale zraněná. Obě trénuje matka Gabriela, bývalá dálkařka.

Škrobáková splnila limit už v rozběhu časem 13,04 sekundy a ve finále se dokázala zlepšit až na 12,79. To je její druhý výkon kariéry a za čtyři roky starým vlastním českým rekordem zaostala o šest setin. Mazáč si zlepšil osobní maximum o 21 setin na 13,48, čímž vyhověl mírnějšímu limitu o dvě setiny.

Prášil se na začátku sezony blýskl na soustředění v Potchefstroomu, kde na tamních menších neoficiálních závodech předvedl výkon 21,47 metru, ale od té doby se spíš trápil. I vinou bolavého kolena, které ho sužuje už několik let. Oficiálně byl dosud jeho nejlepším letošním výkonem vrh 20,59 z Olomouce. "Jsem samozřejmě rád, že i s tím kolenem jde hodit 21 metrů," prohlásil Prášil.

Smutek Kateřiny Čechové v cílové rovince
Smutek Kateřiny Čechové v cílové rovince

Radost Čechové z dosaženého času v cíli stovky se po chvíli změnila v pláč. Na světelné tabuli se totiž nejprve rozsvítilo 11,38, což je o dvě setiny horší čas než limit na MS, ale během dne se v Táboře několikrát stalo, že oficiální čas byl právě o dvě setiny lepší. Jenomže v případě Čechové to byla jen setina. "To jste tu setinu nemohli stáhnout? Vždyť je to jen setina," litovala sprinterka, Mazáčova přítelkyně.

Kvalitní bylo finále mužů na sto metrů, v němž osmnáctiletý talent Zdeněk Stromšík o čtyři setiny porazil Pavla Masláka a překonal o 14 setin i jeho juniorský český rekord. Už v rozběhu předvedl závodník z Uherského Hradiště výkon 10,36 a je jasně nejlepším juniorem v Evropě. "Ten závěr nebyl ideální, ale vyhrál jsem, mám z toho radost," uvedl svěřenec Jaroslava Vlčka, který si řekl o nominaci na ME družstev do Dublinu.

Na závěr tyčkařské soutěže byl obzvlášť poslední Kudličkův pokus na rekordní výšce 582 cm povedený. "Nejlepší, co jsem v životě skočil," řekl tyčkař. "Je to škoda, kdybych měl stojany o pár centimetrů dál, skočil bych to s rezervou. Tak snad to co nejdřív padne," doufal Kudlička.

přehrát video
Sestřih z MČR v atletice v Táboře
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.