ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Matebor a Cheromeiová jsou největšími trumfy pražského maratonu

Velikost textu:
aktualizováno 9. 5. 2013 16:45

Praha – Po třech letech by mohl být traťový rekord pražského maratonu opět v ohrožení. Organizátoři věří, že v nedělním závodě padne tři roky starý čas 2:05:39. Hlavními kandidáty na změnu v tabulkách jsou keňský vytrvalec Albert Kiplagat Matebor či jeho krajanka a držitelka nejlepšího ženského výkonu z české metropole Lydia Cheromeiová. Na startu hlavního závodu bude maximální počet 9 500 závodníků. Poběží se i o limity pro světový šampionát.

Pražský mezinárodní maraton
Pražský mezinárodní maraton

Matebor má osobní maximum 2:05:25 hodiny, který je o 14 sekund lepší než traťový rekord dalšího Keňana Eliuda Kiptanuie z roku 2010. Cheromeiová předloni zvládla závod za 2:22:34. "Pokud se bude na trati trochu spolupracovat, je velká šance, že by ten rekord mohl padnout," prohlásil Matebor. "V každém závodu si chci zlepšit svůj nejlepší výkon," připojila Cheromeiová.

Mezi muži by měli hrát prim také další keňští vytrvalci Mariko Kiplagat Kipchumba (2:06:05) a Benjamin Kolum Kiptoo (2:06:31) či Eritrejec Amanuel Mesel, druhý muž Pražského půlmaratonu. Pro něj bude závod debutem na královské vytrvalecké trati. Vedle Keňanky Cheromeiové, jež loni maraton v Praze nedokončila, patří mezi elitu také Caroline Rotichová z Keni (2:23:22) či etiopské běžkyně Koren Jelelaová (2:22:43) a Ehitu Kirosová (2:23:39).

přehrát video
Pražský maraton 2013 se blíží

Kandidátů na splnění limitů pomálu

Vedle souboje o nejlepší časy tu bude i klání o mistrovský titul. Maraton v české metropoli je ideální možností pro splnění limitů na světový šampionát, které mají hodnotu 2:15:00 pro muže a 2:33:30 pro ženy. Kandidátů moc není, ale šanci má favorit Petr Pechek, jeho soupeři v boji o titul budou Vít Pavlišta či Jiří Homoláč, který vyhrál nedávný půlmaraton v osobním rekordu.

Devatenáctý ročník závodu, který má nejvyšší známku kvality IAAF Gold Road Race Label, byl vyprodán už před měsícem. Na odměnách bude rozděleno celkem takřka 70 000 eur (asi 1,8 milionu korun). Další prize money jsou vypsány za výkony, za rekord závodu je 10 000 eur a za světový rekord 100 000 eur (asi 2,6 milionu korun).

Na účast v Moskvě myslí šestatřicetiletá matka tří dětí Petra Pastorová, která trénuje pod vedením Aleny Peterkové, držitelky nejlepšího českého času. "Výrazně jsem si dvakrát za sebou vylepšila osobák na půlmaratonu, v Praze a pak na mistrovství republiky. Chci se pokusit o limit," řekla jasně Pastorová, které bude dělat vodiče Robert Krupička.

Badmintonista, kardiochirurg nebo boxer

Mezi účastníky budou tradičně osobnosti z jiných sportovních odvětví i mimosportovního života. Přihlásili se třeba boxerský olympijský vítěz z Atlanty Maďar István Kovács, známý kardiochirurg Jan Pirk, bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, politička Kateřina Jacques či poprvé i známý badmintonista Petr Koukal, vlajkonoš české výpravy na OH v Londýně. Týmovou štafetu poběží stříbrný olympijský medailista ve skifu Ondřej Synek.

Po nedávném teroristickém útoku v Bostonu budou závod doprovázet největší bezpečnostní opatření v historii. Účastníků by se však neměla nijak výrazněji dotknout, běžci si především připomenou minutou ticha oběti tragédie, při níž zahynuli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno.

"Chceme, aby to byl stejně jako v minulých letech svátek sportu, a ne přehlídka kontrol," zní z organizačního výboru. Bombový útok při mezinárodním maratonu v americkém městě ale přiměl pořadatele podobných závodů nejen v Praze k větší ostražitosti. "Svět je stále nebezpečnější. Tam, kde se shlukuje velké množství lidí, hrozí nebezpečí," připustil.

přehrát video
Organizátoři se chystají na pražský maraton

Kamery podél celé tratě

Pořadatelé odjeli na nedávný maraton v Londýně, aby s tamními organizátory problém bezpečnosti probrali. A přivezli si řadu poznatků a zkušeností. "Už v minulých letech byl náš bezpečnostní systém na dobré úrovni, přesto jsme to navýšili," uvedl Václav Skřivánek, manažer závodu.

Šéf organizátorů Carlo Capalb o bezpečnosti:

"V Praze se naštěstí nikdo o nic nepokusil a já věřím, že v Bostonu to byla ojedinělá akce pomatenců. Bezpečnost je aktuálně na maximální úrovni, vyšší dosud nebyla. Udělali jsme všechno, co se udělat dalo."

Větší budou zejména počty policistů v prostoru startu a cíle na Staroměstském náměstí a podél tratě a revidovaly se bezpečnostní plány. I proto se navýšil rozpočet. "Inspirovali jsme se Londýnem, zachování bezpečnosti je jasnou prioritou. Co je možné, to jsme ve spolupráci s policií využili," prohlásil Skřivánek. "Ale závodníky by to omezit nemělo," ujistil.

Novinkou pro letošní ročník v otázce bezpečnosti je mimo jiné zavedení speciálního kamerového systému, pod dohledem tak bude kompletní trasa závodu a okolí Staroměstského náměstí.

"Aby každý, kdo by náhodou chtěl škodit, si uvědomil, že o něm budeme vědět," prohlásil Jan Rafaj, tiskový mluvčí skupiny Eltodo, která kamerový systém zajišťuje. "Využili jsme bezpečnostní systém hlavního města Prahy a kamery posílili tak, aby vymizela hluchá místa. Máme i mobilní kamery, aby preventivní opatření byla co nejdůraznější," dodal Rafaj.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.