ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Začíná Diamantová liga o 160 milionů korun

Velikost textu:

Dauhá – Deset olympijských vítězů z Londýna 2012 a čtrnáct mistrů světa z Tegu 2011 ozdobí zahajovací mítink letošního ročníku prestižní atletické Diamantové ligy. Pátečního startu v katarském Dauhá se zúčastní jediný český závodník – oštěpař Vítězslav Veselý, obhájce loňského celkového prvenství. Přímý přenos z Dauhá sledujte živě zítra od 18:00 exkluzivně na našem webu, komentují David Lukšů a Tomáš Klement.

Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý

Letošní Diamantová liga opět čítá 14 mítinků, z nichž Curych a Brusel jsou finálovými. Závodí se ve 32 individuálních disciplínách, v každé se počítá sedm závodů do celkového hodnocení. Vítězství na mítinku se cení čtyřmi body a 10 tisíci dolarů (cca 200 000 korun), druhé místo znamená dva body a 120 000 korun, třetí získá jeden bod a 80 000 korun. Finálová klání mají dvojnásobné bodové hodnocení.

Celkový triumf v disciplíně znamená šek na 40 000 dolarů (800 000 korun). Pokud by se například Vítězslav Veselý zúčastnil všech sedmi vypsaných mítinků pro oštěp (Dauhá, Šanghaj, Oslo, Birmingham, Lausanne, Monako a Brusel) a všechny vyhrál, čímž by se stal automaticky i celkovým vítězem, přišel by si na 110 000 dolarů, tedy cca 2,2 milionu korun. Celkem se při Diamantové lize rozdělí osm milionů dolarů (zhruba 160 milionů korun).

David Rudisha
David Rudisha


K největším hvězdám mítinku v Dauhá patří světový rekordman na osm set metrů David Rudisha z Keni či americká sprinterka Allyson Felixová, nejlepší atletka roku 2012, která nastoupí do čtyřstovky. Tu běžela naposledy před dvěma lety, kdy v ní na MS v Tegu získala stříbro. Dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 100 metrů Shelly-Ann Fraserová-Pryceová z Jamajky poběží dvoustovku, zlato z Londýna mají i americký trojskokan Christian Taylor, mladá chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, Carter ze štafety na 4x100 metrů a také Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, senzační vítěz v hodu oštěpem.

S ním se utká takřka kompletní světová špička včetně Veselého, který se soustředí především na srpnové mistrovství světa v Moskvě. Tam by chtěl loňský mistr Evropy z Helsinek získat svou první medaili na velké celosvětové akci. V Londýně i Tegu skončil shodně hned pod stupni víězů na čtvrtém místě. "Letos je jasnou prioritou Moskva," řekl Veselý. Chybět nebude dvojnásobný olympijský vítěz Andreas Thorkildsen z Norska, lídr letošních tabulek Fin Tero Pitkämäki (86,40) či mistr světa z Tegu Matthias De Zordo. Loni Veselý seriálu dominoval - dvakrát vyhrál a třikrát byl druhý.

V Dauhá nepoběží šestinásobný olympijský vítěz Jamajčan Usain Bolt, který sice závodil ve středu na Kajmanských ostrovech, ale stále ještě léčí zraněný sval. Na stovce se představí šest sprinterů s osobními rekordy pod deset sekund včetně halového mistra světa Justina Gatlina (9,80) či Jamajčana Nesty Cartera, který má ze všech účastníků nejlepší osobní rekord (9,78).

Program Diamantové ligy 2013
10. května – Dauhá
18. května – Šanghaj
25. května - New York
1. června – Eugene
6. června – Řím
13. června – Oslo
30. června – Birmingham
4. července – Lausanne
6. července – Paříž
19. července – Monako
26. - 27. července – Londýn
22. srpna – Stockholm
29. srpna – Curych
6. září - Brusel

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.