ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Ostře střežený Londýnský maraton ovládli Jeptoová a Kebede

Velikost textu:
aktualizováno 21. 4. 2013 19:15

Londýn – Po pohřbu Margaret Thatcherové čekala Londýn další zkouška bezpečnosti. Ve městě nad Temží se konal jeden z nejznámějších maratonů vůbec. Nicméně po zkušenostech z amerického Bostonu minulý týden, kde nálož odpálená v cílové rovince zabila tři lidi a těžce zranila desítky dalších, byla policie ve střehu. Důsledná příprava všech bezpečnostních opatření byla středem pozornosti médií a veřejnosti. Závodu se každoročně účastní na 36 tisíc běžců a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Ženám kralovala na trati keňská vytrvalkyně Priscah Jeptoová, nejrychlejším mužem byl Etiopan Tsegaye Kebede.

Přípravy na ostře střežený Londýnský maraton
Přípravy na ostře střežený Londýnský maraton

Londýnská policie od Bostonského maratonu ubezpečovala veřejnost, že podobné bombové útoky Londýnu aktuálně nehrozí. I tak ale výrazně posílila hlídky a oproti předchozím letům navýšila bezpečnostní opatření. "Policie prověřila důkladně všechna bezpečnostní opatření. Věřím, že udělala některé změny tak, aby byla na akci dobře připravena," dodala britská ministryně vnitra Theresa Mayová.

Nad letošním ročníkem se přesto vznášel stín masakru z Bostonu. Startu předcházelo 30 sekund ticha pro připomenutí smutné události minulého týdne. Všichni účastníci závodu si jako znak úcty k obětem bombového útoku mohli připnout černou stužku. Dalším aktem solidarity chtějí organizátoři přispět do speciálního fondu zřízeného pro oběti bostonské tragédie. Věnují tři dolary za každého běžce, který doběhne do cíle. 

Londýňané doufali, že se žádné větší komplikace ani letos nevyskytnou. "Každý chce ujistit, že může přijít a v co největší míře si užít událost, na kterou mnoho lidí muselo očividně dlouhou dobu trénovat a díky níž mohou získat značnou sumu peněz na charitu," dodala Mayová.

Londýn má již podobné zkušenosti s organizováním loňských letních olympijských her, kde byl na bezpečnost kladen velký důraz. "Víte, že díky olympijským hrám v Londýně v roce 2012 má tato země velkou pozitivní zkušenost se zajišťováním sportovních událostí a že bezpečnost je v centru plánovacího procesu. Londýnský maraton není jiný," dodala ministryně.

Londýn strach z bostonských útoků neovládl

Svou účast neodvolal ani princ Harry. V den 87. narozenin královny Alžběty II. tak Londýnský maraton ukázal, že obří sportovní akci v centru světové metropole lze uspořádat bez jakékoliv hrozby.

Jak zabránit tomu, aby se útoky jako v Bostonu už nikdy neopakovaly, přijeli do britské metropole zkoumat i organizátoři Pražského maratonu. I na nich bude, aby v Praze 12. května prošlo vše bez rizika. "Zvýšíme bezpečnostní opatření, hodně se řešily odpadkové koše. Takže tam bude speciální ostraha na koše, zaměříme se na to," uvedla projektová manažerka Pražského maratonu Martina Kozáková.

Závod maratonských běžců se v Londýně běžel poprvé v roce 1981 a od tohoto roku ho úspěšně doběhlo více než 800 tisíc účastníků. Kromě 36 tisíc běžců budou závodníkům letos přihlížet i stovky tisíc diváků, kteří obestoupí celou trať. Ta se vine kolem nejznámějších památek města, jakými jsou Tower Bridge, finanční centrum Canary Wharf či Buckinghamský palác, kde se také nachází cílová rovinka.

Kebede vyhrál podruhé, Jeptoová slaví premiérový titul

Etiopan Kebede zopakoval triumf z roku 2010, kdy byl ale téměř o minutu rychlejší. Tentokrát zvítězil za 2:06:04 a na dálku prohrál souboj s vítězem Hamburského maratonu Keňanem Eliudem Kipchogem, který v německém městě stanovil nový traťový rekord 2:05:30. Šestadvacetiletý Kebede na posledním kilometru předběhl unaveného vítěze z roku 2011 Emmanuela Mutaie z Keni a vybojoval prémii 55 000 dolarů.

Jeptoová se po třetím místě v loňském ročníku a stříbru z olympijského závodu dočkala v britské metropoli premiérového vítězství. Čas 2:20:15 hodiny znamená pro osmadvacetiletou běžkyni vedení v letošních světových tabulkách.

Výsledky Londýnského maratonu

Muži: 1. Kebede (Et.) 2:06:04, 2. Mutai (Keňa) 2:06:33, 3. Abshero (Et.) 2:06:57.

Ženy: 1. Jeptoová 2:20:15, 2. Kiplagatová (obě Keňa) 2:21:32, 3. Akabaová (Jap.) 2:24:43.

Zdroj: BBC, CNN, ČT sport, ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.