ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Zlatá tretra přivábila Jamese a Lavillenieho, Pistorius nepoběží

Velikost textu:
aktualizováno 9. 4. 2013 13:53

Ostrava - Olympijský vítěz ve skoku o tyči Renaud Lavillenie z Francie a další zlatý medailista z londýnských her Kirani James z Grenady v běhu na 400 metrů rozšíří seznam hvězd na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava. Pořadatelé se naopak vzdali startu jihoafrického handicapovaného atleta Oscara Pistoriuse obžalovaného z vraždy přítelkyně. Již 52. ročník se uskuteční ve Vítkovicích 27. června.

Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie

Nečekaný vítěz olympijské čtvrtky v Londýně se na nově položené dráze utká i s nejlepším českým závodníkem a halovým mistrem Evropy Pavlem Maslákem. Oba se pokusí svrhnout 37 let starý rekord mítinku, který drží od roku 1976 Alberto Juantorena časem 44,70.

"Na tu dobu je to určitě hodně kvalitní čas a až se divím, že tak dlouho vydržel," řekl dnes Maslák, který ve skrytu duše doufá, že stejně jako před rokem v Ostravě opět bude útočit na vlastní český rekord.

Tyčku mužů ozvláštní Francouz Lavilennie, jehož mnoho expertů pasuje na skokana, který se nejvíce může přiblížit fenomenálnímu Sergeji Bubkovi. Olympijský vítěz a mistr Evropy v hale i venku loni ve Vítkovicích překonal 590 centimetrů, ale umí skákat už šest metrů.

"Jeho forma v halové sezoně je úžasná. Věříme, že po Bubkovi by to mohl být druhý tyčkař, který na českém území přeskočí hranici šesti metrů," řekl sportovní manažer mítinku Alfons Juck. Lavilenniemu chce dýchat na záda nejlepší český tyčkař Jan Kudlička, ten má zase atakovat národní maximum 580 centimetrů.

Pistorius v Ostravě nepoběží

Naopak na Zlaté tretře se neobjeví Oscar Pistorius. Organizátoři se shodli, že běžce obviněného z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové zvát do Ostravy nebudou, obávají se, aby skandál nepošpinil reputaci mítinku.

"Důvodů je celé množství, praktických i etických. Máme dostatek jiných atletů, na kterých chceme postavit Tretru, a nechceme, aby se to dostalo do jiného světla v případě jeho účasti," řekl Juck. Jihoafričan přitom nechyběl na Tretře poslední dva roky a organizátoři s ním byli předběžně domluveni i letos.

Oscar Pistorius
Oscar Pistorius

Nevídaný závod s novými kulisami

Zlatá tretra doposud prezentovala devět olympijských medailistů v čele s největší hvězdou, jamajským sprinterem Usainem Boltem. Startovat bude tradičně celá česká špička včetně Vítězslava Veselého, Zuzany Hejnové nebo Masláka.

"Jména jsou letos neskutečná. Dali jsme tomu snad ještě více, než se dá," řekl šéf pořádající agentury Miroslav Černošek o 52. ročníku. Ten bude mít už zčásti nové kulisy, protože v plném proudu je dostavba protilehlé tribuny. "Garantujeme, že diváci budou moct novou tribunu využít. Zlepšíme pohodlí a komfort návštěvníků i renomé Zlaté tretry," řekl náměstek ostravského primátora pro sport Martin Štěpánek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.