ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Zlatá tyčka má velké ambice, ozdobí ji Ptáčníková

Velikost textu:

Praha – Nemalé cíle si vytyčili organizátoři Zlaté tyčky, která se bude konat začátkem února v pardubické ČEZ Areně. Má to být největší mítink ve skoku o tyči v české historii a má se přiblížit slavnému závodu v Doněcku, který pořádá legendární světový rekordman Sergej Bubka. To je zatím spíše sen, přesto je především soutěž mužů poměrně dobře obsazená. Mezi ženami má být největší hvězdou loňská mistryně Evropy z Helsinek Jiřina Svobodová-Ptáčníková. 

Jiřina Ptáčníková
Jiřina Ptáčníková

Myšlenku na velký tyčkařský mítink v Čechách nosil bývalý český rekordman Zdeněk Lubenský dlouho v hlavě. Až po loňské návštěvě doněckého klání, kde jeho svěřenkyně Ptáčníková vytvořila halový český rekord 470 cm, získal jeho nápad konkrétní obrysy. "Rád bych z toho udělal tradici. Chtěl bych z toho udělat obrovský mítink, podobně jako v Doněcku," uvedl. Jeho závod dostal pro letošní ročník nálepku mítinku Evropské atletické asociace.

Soutěž mužů má ve startovní listině několik hvězd. Favoritem bude Němec Björn Otto, který jako jediný loni skočil šest metrů a má z olympijských her v Londýně stříbrnou medaili. Přijede také olympijský vítěz z Pekingu Australan Steven Hooker, jehož osobní rekord je 606 cm. Silní budou další Němci Raphael Holzdeppe či Malte Mohr, kteří dokážou skočit 591 cm. Chybět by neměli oba nejlepší Češi Jan Kudlička a Michal Balner.

Soupeřkami Svobodové-Ptáčníkové, šesté ženy z olympijské soutěže tyčkařek, budou zejména vicemistryně světa Němka Martina Strutzová (480 cm) či Řekyně Nikoleta Kiriakopulouová (471 cm). Svobodová loni v Doněcku skočila 470 cm a v létě v Praze se ještě o dva centimetry zlepšila. "Mítink na Ukrajině je obrovský a doufám, že to bude v tom samém duchu," uvedla.

Organizátoři se ještě snaží startovní listinu doplnit o další hvězdy. Měli zájem o světovou rekordmanku Jelenu Isinbajevovou, ale ta halovou sezonu vynechává a chce se soustředit na mistrovství světa v Moskvě. Účast odmítl i olympijský vítěz Renaud Lavillenie z Francie. Lubenský se ještě pokusí získat Němku Silke Spiegelburgovou a Brazilku Yarisley Silvaovou.

přehrát video
První ročník zlaté tyčky přiveze české i zahraniční hvězdy
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.