ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Škrobáková a Svoboda dnes překonali české překážkářské rekordy

Velikost textu:
aktualizováno 4. 7. 2008 17:08

Tábor - Atleti Lucie Škrobáková a Petr Svoboda dnes na mistrovství republiky v Táboře překonali české rekordy na trati 100, respektive 110 metrů překážek. Škrobáková zlepšila jedenáct let starý výkon Ivety Rudové nejdříve v rozběhu o dvě setiny a poté ve finále o další desetinu na čas 12.93 sekundy. Poprvé v kariéře se tak dostala pod hranici třinácti sekund a nyní je dvanáctá v letošních evropských tabulkách. Svoboda překonal své vlastní maximum z minulého týdne dokonce o dvanáct setin na nový národní rekord 13.29 sekundy. Jeho nečekaný výkon znamená, že se dělí o deváté místo v letošních světových tabulkách.

Překážkář Petr Svoboda
Překážkář Petr Svoboda
Otevřít galerii
 • Překážkář Petr Svoboda autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/119/11864.jpg?1204975638
 • Česka rekordmanka v běhu na 100 metrů překážek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/298/29759.jpg?1215180309

Škrobáková, která donedávna závodila pod jménem Martincová, zvítězila v čase 13,03 sekundy v dnešním rozběhu první běžecké disciplíny atletického šampionátu v Táboře. Přitom před startem podle svých vlastních slov nevěděla, zda poběží naplno. "Točil se vítr, ale když foukalo do zad, tak jsem si těsně před zakleknutím do bloků řekla, že to zkusím," prohlásila. Útok na rekord jí vyšel, i když se jí nepovedl start, který prý byl "trochu pomalý".

Škrobáková ve finále překonala svůj čerstvý národní rekord z rozběhů

Ve finále se už Škrobákové výběh z bloků vydařil, a šestadvacetiletá překážkářka tak ještě vylepšila svůj čerstvý národní rekord z rozběhu o další desetinu na čas 12.93 sekundy. "Je to super, to jsem chtěla, byly super podmínky," uvedla atletka, která o tři setiny překonala lepší z limitů na olympijské hry do Pekingu. "Asi to bude tím, že mám formu. A asi je to tady fakt rychlé, dráha je dobrá a vítr do zad. Skoro ideální," usmívala se spokojeně.

Čas pod třináct sekund jí ale na olympiádě nemusí stačit ani na semifinále, pokud v Pekingu budou dvě. "Kdyby dali tři semifinále, tak by to stačit mohlo," mínila.

Dosavadní rekordmanka Rudová jí už stihla pogratulovat osobně. "Říkala jsem, že je schopna běžet pod 13 sekund, počkala jsem si na tu gratulaci," řekla Rudová, nynější pracovnice Českého antidopingového výboru. "Na kontrolu nepůjde, to se dá běhat i bez dopingu," prohlásila komisařka.

Svoboda vylepšil národní rekord letos již potřetí

Už potřetí v letošní sezoně překonal český rekord v běhu na 110 metrů překážek Petr Svoboda. Podobně jako Škrobáková dosáhl rekordního času 13,29 sekundy hned v rozběhu, a vylepšil své vlastní, týden staré maximum z francouzského Lille. "Je to pro mě šok," divil se v cíli Svoboda, který je nejrychlejším evropským překážkářem sezony.

Po návratu z Lille totiž Svoboda cítil únavu a bolelo ho koleno, které si ve Francii poranil o překážku. V noci spal jen čtyři hodiny a před cílem navíc rozběh vypustil. "Nechápu to, myslel jsem si, že je to nějaký vtip," líčil své pocity, když viděl v cíli čas 13,31 sekundy, který rozhodčí poté ještě o dvě setiny opravili.

Nejlepší český překážkář v cíli koukal kolem sebe, rozhazoval rukama a krčil rameny. "Já se úplně bojím říct, že jsem to běžel lehce, na padesát procent. Vůbec jsem to nerval," nemohl uvěřit svému výkonu. "Měli by mě vzít na doping, aby mě nepodezírali," usmíval se Svoboda, který se už prý ani nechce zlepšovat. "Mám strach, teď všichni budou čekat nějaký megačas," zhrozil se. "Nechci říkat, že na olympiádě chci do finále, pak to nevyjde a obrátí se to proti mně," řekl překážkář, který měl před letošní sezonou osobní rekord 13,71 sekundy.

Mistrem republiky však Svoboda nakonec není. Ve finále po prvním ulitém výběhu při startu ještě před výstřelem "cuknul" a viděl diskvalifikaci znamenající červenou kartu. "Udělal jsem školáckou chybu, kterou si za rámeček nedám," řekl Svoboda. Mistrem republiky se tak stal Stanislav Sajdok.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.