ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Výškařky Balasová a Kostadinová budou uvedeny do Síně slávy IAAF

Velikost textu:

Barcelona – Výškařské legendy Jolanda Balasová z Rumunska a Stefka Kostadinovová z Bulharska uzavírají 24 legendárních atletických osobností, které budou 24. listopadu uvedeny v Barceloně do nově otevřené Síně slávy IAAF. Slavnostní jmenování proběhne v rámci oslav 100. výročí založení světové federace. IAAF od března zveřejňuje jednotlivá jména budoucích členů a mezi prvními do Síně slávy zařadila Emila Zátopka.

Emil Zátopek
Emil Zátopek

Na seznamu IAAF figurují dále Jesse Owens, Carl Lewis, Fanny Blankersová-Koenová, Abebe Bikila, Paavo Nurmi, Al Oerter, Adhemar da Silva, Edwin Moses, Betty Cuthbertová, Jackie Joynerová-Kerseeová, Wang Ťün-sia, Irena Szewinská, Michael Johnson, Dan O'Brien, Mildred Didriksenová, Alberto Juantorena, Sebastian Coe, Sergej Bubka, Kipchoge Keino, Peter Snell a Vladimir Golubničij.

Podmínkou pro členství je zisk nejméně dvou zlatých medailí na olympijských hrách nebo mistrovství světa a alespoň jeden světový rekord. Atlet také může být do Síně slávy zařazen až deset let po ukončení kariéry.

Balasová ve své kariéře vytvořila hned 14 světových rekordů až do výšky 191 cm, olympiádu vyhrála v letech 1960 a 1964; také se pyšnila sérií 140 vítězných závodů za sebou. Kostadinovová pod pěti kruhy triumfovala v roce 1996, z let 1987 a 1995 má tituly mistryně světa. Při svém prvním vítězství na MS vytvořila v Římě dosud platné světové maximum 209 cm.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.