ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Beamon do 21. století nedoskočil. Příběh jeho rekordu ale pulzuje už 48 let

Velikost textu:

Praha - Bez dvou let je to přesně půlstoletí od momentu, kdy Bob Beamon předvedl "skok do 21. století." V pátek 18. října 1968 v půl čtvrté místního času se americký dálkař odrazil, letěl a dopadl. O celých 55 centimetrů dále než všichni lidé v historii před ním.

Okamžik, který se opakuje maximálně jednou za 23 let. Bob Beamon skočil právě do dálky 890 cm
Okamžik, který se opakuje maximálně jednou za 23 let. Bob Beamon skočil právě do dálky 890 cm

Beamon byl favoritem soutěže dálkařů, když v roce 1968 vyhrál 22 z 23 soutěží a byl autorem nejlepšího skoku na světě v délce 839 cm. Ten však nebyl zapsán jako světový rekord kvůli velké asistenci větru.

Světoví rekordmani byli v té době dva – oba patřili mezi největší favority na zisk nejcennějšího kovu i v Mexiku – Beamonův kolega z reprezentace Ralph Boston a Igor Ter-Ovanesjan ze Sovětského svazu.

"Kvůli tomu, že byla olympiáda, a kvůli velikosti toho člověka (Ter-Ovanesjan) mě donutilo ho porazit. Obdivoval jsem ho, oba jsem je obdivoval," uvedl Beamon v pořadu Na Plovárně, kde byl hostem v roce 2013.

přehrát video
Příběhy OH: Skok do 21. století

Vysoká nadmořská výška v Mexiku atletům nadmíru svědčila, dopomohla tak hned k patnácti světovým rekordům. Beamon tentokrát žádnou nepovolenou podporu větru nepotřeboval ani zdaleka a to, co mělo přijít, nečekal nikdo – ani organizátoři. Ti poprvé měřili výkony optickými hlavicemi, Beamon však ve svém nadpozemském skoku dopadl dál, než jaký byl její rozsah.

Pořadatelé sháněli klasické pásmo a přeměřování jim trvalo nekonečných pět minut. Výsledek? 890 centimetrů. O 55 cm dále, než byl do té doby platný světový rekord. A všechno v době, kdy se v této disciplíně světová maxima překonávala sice konstantně, vždy však maximálně zhruba o 5 až 6 centimetrů.

"Když jsem se odrazil a byl jsem ve vzduchu, podíval jsem se na hodinky a řekl si, je to na mě moc dlouhé, je čas přistát… Ne, bylo to velice rychlé. Bylo to takové pudové, nemusel jsem o ničem přemýšlet. Prostě jen 'udělej to'," vzpomínal Beamon.

Americký dálkař si nejdříve vůbec neuvědomoval, co dokázal, nebyl zvyklý na metrický systém, a tak mu již oficiálně vyhlášených 890 centimetrů nic neříkalo. Když mu však jeho parťák Boston oznámil, že dosud platný rekord překonal o necelé dvě stopy, šok z vlastního výkonu Beamonovi krátce způsobil "kataleptický" stav.

Bob Beamon v kvalifikačním pokusu na OH v Mexiku
Bob Beamon v kvalifikačním pokusu na OH v Mexiku

"Můj kolega Ralph Boston to spočítal a řekl mi, že jsem právě skočil přes 29 stop. A najednou mě zvedali ze země. Nejdřív mi to nedocházelo, ale když jsem si to uvědomil, upadl jsem na zem," řekl Beamon. Jeho rival Ter-Ovanesjan poznamenal: "V porovnání s tímto skokem jsme jako děti."

Beamon již nikdy nepřekonal svůj skok, dokonce po olympiádě v Mexiku už ani nedosáhl dál než na 822 centimetrů. Jeho výkon je však dodnes jedním z nejpamátnějších momentů olympiády, výkon, který překonal až o 23 let později Mike Powell.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.