ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
ME v atletice

Šéftrenér Dvořák: Velmi dobrý šampionát, spíš úžasný

Velikost textu:

Helsinky - Byl to šampionát, který může atletům pomoci do dalších let. Byť mistrovství Evropy v Helsinkách v olympijském roce mělo v některých disciplínách slabší úroveň, úspěšným mladým českým reprezentantům podle šéftrenéra Tomáše Dvořáka přinese novou motivaci. Tři zlaté medaile, jedná stříbrná a jedna bronzová jsou skvělou vizitkou, kterou ale nelze přeceňovat.

Radost Pavla Masláka
Radost Pavla Masláka

Jedná se o nejúspěšnější šampionát za posledních 58 let. Konečné účtování atletické sezony ale bude až po olympiádě v Londýně. "Musím otevřít tahák, to je prostě masakr," konstatoval Dvořák a sáhl do kapsy pro sumář úspěchů. Ten zní lichotivě. Vedle pěti cenných kovů osmnáct finálových účastí. Jen deset atletů ze třiačtyřicetičlenné výpravy nepostoupilo z kvalifikací či rozběhů.

"Naskočila mi z toho několikrát husí kůže a je to asi na mně vidět," radoval se Dvořák. Už v Barceloně sliboval medaile, ale jedinou získala bronzová oštěpařka Barbora Špotáková. "Je to o těch samých lidech. Tehdy se otrkali, dnes jsou úspěšní. Samozřejmě někdo může namítat, že se jedná o ME v olympijském roce, ale je to i o výkonech, jak se k nim dobrali. Tohle je může strašně posílit," prohlásil Dvořák.

přehrát video
Návrat české výpravy z ME

Před šampionátem měl v notýsku zaneseno osm finále, tři až šest medailí. To se mu splnilo mírou vrchovatou. "Mám radost, že se většina dostávala do dalších kol. Bylo tam pár zklamání, ale jinak velmi dobrý šampionát, spíš úžasný," komentoval i sedmé místo v bodovém hodnocení a v medailové bilanci. "Rozhodně to ME v olympijské roce je smysluplná akce, ukázaly se nové hvězdy a mělo to svoje kouzlo," uvedl.

Z oštěpaře Vítězslava Veselého podle něj vyrost šampion, další vítězka tyčkařka Jiřina Ptáčníková zvládla náročnou situaci. "Oba můžou uspět na olympiádě, já jim věřím," řekl Dvořák. V Pavlu Maslákovi vidí velký talent do budoucna. Ulevilo se mu, že půl roku se snažil přemluvit "Rychlé holky" k tomu, aby běžely štafetu. "Nakonec chtěly i samy a dneska se vydaly neskutečně," pochválil je za bronz.

Bronzová česká štafeta
Bronzová česká štafeta

Se Zuzanou Hejnovou, která jako favoritka už na třetím šampionátu po sobě nezvládla finále, si promluví. "Fyzicky byla skvěle připravená, dneska to ukázala ve štafetě. A troufám si říct, když to Zuzka ustojí, můžou na tom obě holky vydělat. Když si vzpomenu, jak jsme na tom byli s Romanem," upozornil Dvořák na situace ve skupině Rychlých holek, kde jsou po přechodu Denisy Rosolové na překážky dvě velké rivalky. Bývalý vícebojař ji přirovnal ke své rivalitě s Romanem Šebrlem, která vyvrcholila rozchodem v roce 2001. "Věřím, že to holky ustojí, ta štafeta tomu může pomoci," dodal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.