ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Železný si užil první trenérské zlato, na krk si ho ale nedal

Velikost textu:

Helsinky - O Jana Železného byl v Helsinkách stejný zájem jako o jeho svěřence a mistra Evropy v hodu oštěpem Vítězslava Veselého. Světový rekordman si první zlatý úspěch v trenérské kariéře užíval - rozdával rozhovory, fotil se, podepisoval a potkal se mimo jiné i s domácí hvězdou Tapio Korjusem, který ho na olympijských hrách v Soulu připravil o 16 centimetrů o zlato.

Jan Železný s Vítězslavem Veselým
Jan Železný s Vítězslavem Veselým

Slavnou chvíli si prožil na stupních vítězů, když Veselému gratuloval po předání zlaté medaile. "Škoda, že mi tu medaili nedal, že mi jen předal kytku," litoval trochu Veselý. Cenný kov mu obrazně po závodu věnoval, chtěl ho Železnému po vyhlášení dokonce pověsit na krk, ale trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa ho odbyl. "Na krk si to nevezmu ani náhodou. To je tvoje. Mně patří maximálně kousek té stužky," řekl Železný.

Oba se hřáli v záři reflektorů, ve Finsku je oštěp národním sportem. Při vyhlášení se před stupni vítězů tlačily desítky fotografů, reportéři hned všechny medailisty zpovídali, za plotem stály desítky fanoušků s notýsky a tužkami. "Je to úžasné. Když svěřenec získá zlatou medaili na mistrovství Evropy a ještě ve Finsku, to se hodně cení," radoval se Železný.

Zpětně ocenil, že Veselý skončil těsně čtvrtý na mistrovství světa loni v Tegu. "Trochu se mu ten loňský rok vrátil. To čtvrté místo mělo obrovskou hodnotu, teď se mu to vrátilo v podobě zlata," usmíval se Železný. "A to ještě Víťa (Veselý) házel špatně. Proto to má pro mě velký význam, že to zvládl," upozornil.

přehrát video
Reakce Jana Železného

Dohromady se přitom dali náhodou. Když měl ve skupině jen Petra Frydrycha, sháněl mu parťáka. Dohodil mu ho nakonec bývalý koulař Remigius Machura. "Když jsem ho viděl na tréninku, hrozně se mi líbil. Akorát měl pořád zdravotní problémy," vzpomínal trenér. "Když přišel do skupiny, stal se z něj oštěpař. Je to i o tom, že musíte mít štěstí. A on ho konečně letos měl, když zůstal zdravý a mohl pořádně trénovat," líčil Železný.

Ocenil i Veselého bojovnost. "On je dobrý závodník," všiml si kouč. "Na velké soutěži, když přijel s formou, tak nikdy nezklamal. Stresují ho tyhle závody, ale pak tam ten výkon prodává. Takových lidí je hodně málo," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.