ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold
Souhrn ranní části

Čeští favorité vstoupili do ME úspěšně

Velikost textu:
aktualizováno 27. 6. 2012 16:50

Helsinky - Českým atletům se na mistrovství Evropy v Helsinkách zatím daří. Roli favorita hravě zvládl v rozběhu závodu na 400 metrů Pavel Maslák, stejně jako Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, které vyhrály své rozběhy na 400 metrů překážek. Do semifinále běhu na 800 metrů se probojovali halový vicemistr světa Jakub Holuša i talentovaný Jan Kubista, který postoupil časem. Formu potvrdil i koulař Antonín Žalský, který postoupil bez problémů do finále třetím nejlepším výkonem. V semifinále jsou vedle Masláka i další čtvrtkaři Daniel Němeček a Jan Tesař, všichni tři muži v běhu na 400 m překážek a ve stejném závodu také Zuzana Bergrová. Z rozběhu na 100 metrů prošli i sprinteři Kateřina Čechová, Jan Veleba a Rostislav Šulc a uspěli půlkaři Jakub Holuša a Jan Kubista. Soutěž načali dobře také čeští desetibojaři, i když rozlet zabrzdila třetí disciplína. Adam Sebastian Helcelet je po skoku vysokém třetí, Roman Šebrle je hned za ním se ztrátou sedmi bodů. Vede Ukrajinec Kasjanov. Další přímý přenos vysílá ČT4 a náš web od 16:30.

Roman Šebrle
Roman Šebrle

Maslák neběžel ani zdaleka naplno, v závěru ale zrychlil a výsledkem byl čas 45,87 sekundy. "Ze začátku jsem to hodně chladil. Dvoustovka byla volná, pak jsem to musel řezat, protože jsem vyběhl do rovinky a tři byli přede mnou. Trochu ve mně hrklo," řekl. Zatímco ostatním docházely síly, český rekordman zrychloval. "Nějaké síly jsem ušetřil, ale ne tolik, v kolik jsem doufal. V semifinále už to bude naplno," plánoval.

Českému běžci cestu za medailí, možná i zlatou, dnes umetli rozhodčí. V rozbězích za vyběhnutí z dráhy diskvalifikovali hned sedm běžců včetně jednoho z velkých Maslákových soupeřů Brita Luka Lennona-Forda. Velkou smůlu měl Slovinec Brent Larue, který nastoupil do závodů na 400 metrů a 400 metrů překážek a byl dvakrát diskvalifikován.

Jednatřicetiletý Žalský, osmý z minulého ME v Barceloně, dnes předvedl dokonce třetí nejlepší výkon 19,94 metru, ale svému vystoupení žádnou důležitost nedával. "Třetí místo nic neřeší. Důležité bylo postoupit. Byla to povinnost, ale ulevilo se mi, že se to povedlo hned prvním pokusem. Měl jsem klid. Tělo funguje, jak má," řekl Žalský. Finále má na programu v pátek. "Den pauzy mi moc nevyhovuje, ale poležím a uvidím, co ze mě vypadne," dodal. Na medaili podle něj může stačit při neúčasti favoritů 20,50 metru. "Když to nepokazím, tak v osmičce bych měl být," uvedl.

Čechová se do semifinále protáhla jako předposlední s časem 11,53 sekundy. Po chybě na startu už se semifinále moc nepočítala. "Podlomilo se mi koleno," řekla smutně. Nakonec její výkon těsně stačil a večer ji čeká semifinále. "Musím to napravit," prohlásila odhodlaně sprinterka, jejíž osobní rekord je o 21 setin rychlejší.

Kateřina Čechová
Kateřina Čechová

Do semifinále běhu na 800 metrů se probojovali halový vicemistr světa Holuša i talentovaný Kubista, který postoupil časem. Holuša v druhém rozběhu závěr vypouštěl a přímé postupové čtvrté místo uhájil jen těsně o pět setin. "Neběželo se mi úplně dobře. Doufám, že v semifinále to bude lepší. I když to možná vypadalo trochu dramaticky, závěr jsem si pohlídal," tvrdil.

Semifinále čeká překážkáře Josefa Proroka, jedenáctého muže rozběhů, který dva týdny vinou svalového zranění netrénoval. Z 12. místa postoupil Václav Barák a znovu se představí i talentovaný mladík Michal Brož, jenž si časem 50,91 vylepšil osobní rekord.

Vyřazeni byli devatenáctý koulař Ladislav Prášil a výškařka Oldřiška Marešová, kterou v posledních týdnech trápilo zranění. Skočila 183 cm a obsadila 17. místo.

Češi atakují v desetiboji medailové příčky

Desetibojaři Romanu Šebrlemu nevyšel po vrhu koulí ani skok vysoký a jeho útok na medaili na mistrovství Evropy a limit A na olympijské hry dostal další vážnou trhlinu. Bývalý světový rekordman zůstal v průběžném pořadí čtvrtý, na kontě má 3 308 bodů a atakuje hranici 8 100 bodů. Na třetí místo se dostal druhý český zástupce Adam Sebastian Helcelet, který překonal 203 cm, o tři centimetry více než Šebrle, jehož v celkovém hodnocení přeskočil. Před závěrečnou disciplínou prvního dne, během na 400 metrů, má na něj náskok pouze sedm bodů. Helcelet má lepší čtyřstovku než Šebrle, je tudíž jisté, že přenocuje před ním. Ve druhém dni je ale slabší.

V čele je i nadále Ukrajinec Oleksej Kasjanov, který dosud nasbíral 3446 bodů, druhý se udržel Němec Pascal Behrenbruch, který má na první místo manko 38 bodů. Desetiboj je i na dalších místech velmi vyrovnaný, třetího Helceleta a sedmého Srba Michaila Dudaše dělí pouze 30 bodů.

Vícebojař Adam Sebastian Helcelet na ME v Helsinkách
Vícebojař Adam Sebastian Helcelet na ME v Helsinkách

Rozlet českých desetibojařů přibrzdil už vrh koulí. Šebrle se sice posunul ze sedmé pozice na čtvrté místo, ale ve třetí disciplíně dne předvedl nevýrazný výkon 14,65 metru. Helcelet měl v kouli ještě větší výpadek. Absolutní propadák odvrátil až ve třetí sérii, výkonem 13,99 metru. Do soutěže přitom vstoupili oba Češi dobře. Olympijský vítěz z Atén Šebrle zaběhl úvodních 100 metrů za 11,19 sekundy a v cíli zářil spokojeností. Do dálky skočil 743 cm, což je rovněž nejlepší výkon v uplynulých dvou sezonách (kromě dvou pokusů s nepovolenou podporou větru letos v Kladně a loni v Albi).

Helcelet byl na stovce sedmý za 10,96 sekundy, čímž o šest setin zaostal za svým letošním časem z Götzisu. Do dálky předvedl 730 cm. Oba čeští desetibojaři mají aktuálně na kontě jen mírnější olympijský limit, s nímž smí do Londýna pouze jeden atlet. Z mítinku v Kladně je na tom zatím díky vzájemnému souboji lépe Šebrle. Limit A má hodnotu 8 200 bodů.

Žaludeční problémy zastavily výškařku Friedrichovou

Německá výškařka Ariane Friedrichová kvůli žaludečním problémům odstoupila z ME v Helsinkách, kde si chtěla konečně vybojovat účast na olympijských hrách. Halová mistryně Evropy z roku 2009 po dlouhé zdravotní pauze zaviněné utrženou achilovkou dosud nesplnila limit 195 cm. Letošním maximem bronzové medailistky ze světového šampionátu v roce 2009, která má osobní rekord 206 cm, je výkon 192 cm.

Dnešní program:

8:00, dálka ženy (kvalifikace),

8:10, 100 m (desetiboj - Šebrle, Helcelet),

8:45, koule muži (kvalifikace - Žalský, Prášil),

9:00, 100 m ženy (rozběhy - Čechová),

9:15, výška ženy (kvalifikace - Marešová),

9:35, dálka (desetiboj - Šebrle, Helcelet),

9:50, 400 m př. muži (rozběhy - Prorok, Barák, Brož),

10:40, 100 m muži (rozběhy - Veleba, R. Šulc),

11:15, koule (desetiboj - Šebrle, Helcelet),

11:25, trojskok ženy (kvalifikace),

12:35, 400 m muži (rozběhy - Maslák, Němeček, Tesař),

12:40, výška (desetiboj - Šebrle, Helcelet),

12:45 a 14:00, oštěp ženy (kvalifikace),

13:30, 400 m př. ženy (rozběhy - Rosolová, Hejnová, Bergrová),

14:10, 800 m muži (rozběhy - Holuša, Kubista),

16:50, 400 m ženy (rozběhy - Bartoničková),

17:10, výška muži (kvalifikace - Bába),

17:15 a 18:45, oštěp muži (kvalifikace - Veselý, Frydrych),

17:30, 3 000 m př. muži (rozběhy),

18:10, 400 m (desetiboj - Šebrle, Helcelet),

18:40, 5 000 m muži (FINÁLE),

19:05, 100 m ženy (semifinále),

19:20, 100 m muži (semifinále).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.