ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Začíná atletické mistrovství Evropy bez hvězd

Velikost textu:

Helsinky - Bude to netradiční atletické mistrovství Evropy, které se od středy do neděle koná v Helsinkách poprvé v olympijském roce. Právě kvůli hrám v Londýně nelze spoléhat na papírové předpoklady, favorité totiž šampionát buď vynechávají, nebo jej neberou příliš vážně. Naopak pro mladé atlety to bude velká příležitost zviditelnit se a získat zkušenosti či sebevědomí. Úvodní přímý přenos začíná zítra v 7:55 na ČT4 a našem webu.

Největší česká medailová naděje Pavel Maslák
Největší česká medailová naděje Pavel Maslák

To je i případ třiačtyřicetičlenné české výpravy, která může z Finska přivézt hned několik medailí a podle všeho má dokonce šance i na zlaté kovy. Zatímco na minulém ME v Barceloně před dvěma lety získala medaili jen bronzová oštěpařka Barbora Špotáková, při pohledu do helsinských startovních listin je zřejmé, že letos by se Češi mohli radovat vícekrát.

Atleti dlouho uvažovali, jak se k sezoně se dvěma vrcholy postavit. I česká největší atletická hvězda Špotáková chvíli hovořila o tom, že by v Helsinkách mohla startovat, nakonec ale dala přednost přípravě na Londýn. Z české špičky bude chybět ze stejného důvodu další oštěpařka Jarmila Klimešová.

Oštěpař Veselý
Oštěpař Veselý

Do Finska vyslali druhou garnituru Rusové, nejsilnější atletická evropská velmoc, kteří mají nedlouho po mistrovství domácí kvalifikaci na olympijské hry. I proto nebude v Helsinkách mimo jiné oštěpařská mistryně světa Maria Abakumovová či fenomenální tyčkařka Jelena Isinbajevová.

Druhořadým závodem je kontinentální šampionát i pro tradičně velmi silné Brity, kteří v bězích nenasadili jisté účastníky olympijských her s výjimkou vytrvalce Mohameda Faraha. Díky tomu může pomýšlet na zlato čtyřstovkař Pavel Maslák, který má nejrychlejší přihlášený čas 45,17 sekundy. Naopak ve francouzské výpravě nechybí největší hvězdy sprinter Christophe Lemaitre či tyčkař Renaud Lavillenie, silní budou Španělé či Ukrajinci.

přehrát video
Reportáž Žanety Peřinové před startem ME

Zajímavý bude souboj Denisy Rosolové se Zuzanou Hejnovou na dlouhých překážkách. Na poslední chvíli jim kvůli zranění vypadla bulharská soupeřka Vanja Stambolovová, takže mají druhý a třetí přihlášený čas. Českou jedničkou je ve startovní listině vedle Masláka ještě oštěpař Vítězslav Veselý, soupeřem mu bude mimo jiné dvojnásobný olympijský vítěz Andreas Thorkildsen z Norska či Lotyš Vadims Vasilevskis.

Druhý nejlepší letošní výkon má v přihláškách tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která se však potýká s bolavým zápěstím. Třetí je trochu nečekaně při odhlášení favoritů také desetibojař Roman Šebrle či výškař Jaroslav Bába, který nebude mít mezi soupeři ani jednoho silného Rusa. Na medaili může ještě pomýšlet tyčkař Jan Kudlička či při neúčasti favoritek i sedmibojařka Eliška Klučinová. Bez šance není osmistovkař Jakub Holuša, třetí nejlepší přihlášený výkon má i kladivář Lukáš Melich.

Program ME - středa 27. června:

8:00, dálka ženy (kvalifikace),
8:10, 100 m (desetiboj - Šebrle, Helcelet),
8:45, koule muži (kvalifikace - Žalský, Prášil),
9:00, 100 m ženy (rozběhy - Čechová),
9:15, výška ženy (kvalifikace - Marešová),
9:35, dálka (desetiboj - Šebrle, Helcelet),
9:50, 400 m př. muži (rozběhy - Prorok, Barák, Brož),
10:40, 100 m muži (rozběhy - Veleba, R. Šulc),
11:15, koule (desetiboj - Šebrle, Helcelet),
11:25, trojskok ženy (kvalifikace),
12:35, 400 m muži (rozběhy - Maslák, Němeček, Tesař),
12:40, výška (desetiboj - Šebrle, Helcelet),
12:45 a 14:00, oštěp ženy (kvalifikace),
13:30, 400 m př. ženy (rozběhy - Rosolová, Hejnová, Bergrová),
14:10, 800 m muži (rozběhy - Holuša, Kubista),
16:50, 400 m ženy (rozběhy - Bartoničková),
17:10, výška muži (kvalifikace - Bába),
17:15 a 18:45, oštěp muži (kvalifikace - Veselý, Frydrych),
17:30, 3000 m př. muži (rozběhy),
18:10, 400 m (desetiboj - Šebrle, Helcelet),
18:40, 5000 m muži (FINÁLE),
19:05, 100 m ženy (semifinále),
19:20, 100 m muži (semifinále). 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.