ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita
Start Diamantové ligy

V Dauhá se představí Špotáková, Bába i Holuša

Velikost textu:

Dauhá - Atletická sezona se naplno rozjíždí, v Dauhá dnes začne další ročník Diamantové ligy. Největší hvězda Usain Bolt úvod sezony vynechává, ve stometrovém sprintu, který při mítinku nebude součástí lukrativního seriálu, se však v Kataru utkají jeho jamajský krajan a bývalý světový rekordman Asafa Powell s Justinem Gatlinem z USA.

Barbora Špotáková
Barbora Špotáková

Z českých atletů je tahákem účast oštěpařky Barbory Špotákové, pro níž by nemělo být problémem splnění limitu na OH (61 metrů). Házet budou také Jarmila Klimešová, ale i ruská mistryně světa Maria Abakumovová a Němka Christina Obergföllová. Skákat do výšky má Jaroslav Bába (olympijský limit má 231 cm) a do B-běhu na 800 metrů je přihlášen Jakub Holuša (1:45,60).

Může se však stát, že halový vicemistr světa na osmistovce Holuša bude přesunut mezi elitní sestavu v čele se světovým rekordmanem Davidem Rudishou z Keni. "Když se mi nepovede splnit limit, asi budu zklamaný," řekl serveru iDnes.cz čtyřiadvacetiletý atlet. Diamantová liga nedoznala zásadnějších změn. Obsahuje čtrnáct závodů a dvaatřicet disciplín.

V každé disciplíně dostane vítěz čtyři body, druhý závodník dva body a třetí jeden. Při finálových mítincích v Curychu a Bruselu budou body dvojnásobné a musí se jich zúčastnit každý, v té době již jistý vítěz disciplíny. Při každém mítinku bude ve hře celková dotace 480 000 dolarů (více než devět milionů korun), vítěz každé disciplíny obdrží 10 000 dolarů. Celkový vítěz dostane diamant a 40 000 dolarů (780 tisíc korun).

Novinkou je skutečnost, že nejlepší atlet v každé disciplíně má divokou kartu od IAAF ke startu na MS, konečnou nominaci ale musí potvrdit vždy národní atletická asociace. Kromě souboje v nejkratším sprintu budou k vidění starty absolutní světové špičky. Na čtyřstovce poběží Američan LaShawn Merritt, nebude chybět ani vytrvalec Kenenisa Bekele. Mezi ženami je nabitá stovka v čele s čtyřmi nejlepšími Jamajčankami a Američankou Allyson Felixovou. Osmistovku poběží Keňanka Pamela Jelimová.

Program Diamantové ligy:

11. května - Dauhá, 19. května - Šanghaj, 31. května - Řím, 2. června - Eugene, 7. června - Oslo, 9. června - New York, 6. července - Paříž, 13. a 14. července - Londýn, 20. července - Monako, 17. srpna - Stockholm, 23. srpna - Lausanne, 26. srpna - Birmingham, 30. srpna - Curych, 7. září - Brusel.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.