ČTsport

ČTsport
sobota 22. září 2018 Darina

Eaton zlepšil na HMS svůj světový rekord v sedmiboji

Velikost textu:
aktualizováno 10. 3. 2012 17:58

Istanbul - Američan Ashton Eaton vytvořil na halovém mistrovství světa v Istanbulu nový světový rekord v sedmiboji součtem 6645 bodů. Vlastní maximum z loňského mítinku v Tallinnu dnes překonal hned o 77 bodů. Talentovaný dvacetiletý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet obsadil výkonem 5878 bodů páté místo.

Ashton Eaton
Ashton Eaton

Čtyřiadvacetiletý Eaton vévodil soutěži od začátku do konce. Sice se čertil po zkaženém startu na šedesátce, ale zlepšil si náladu osobním rekordem v dálce 816 cm. V kouli se dostal také na vlastní maximum 14,56 metru, ve výšce ale chtěl skočit víc než 203 cm. Překážky se mu podařily v času 7,68 sekundy a o tyči skočil solidních 520 cm. V závěrečném kilometru exceloval v čase 2:32,77, který zaostal jen desetinu za osobním rekordem.

Eaton zaznamenal už třetí světový rekord v halovém sedmiboji a jako první překonal hranici 6600 bodů. Za rekord inkasoval odměnu 50.000 dolarů a 40.000 dolarů za vítězství, celkem téměř dva miliony korun. Pasoval se tak do role velkého favorita olympijských her v Londýně, byť není moc dobrý vrhač. "Zlepšuji se, takže by to v létě mohlo být dobré. Budu na tom pracovat," prohlásil.

Američan má svůj první globální titul. "Byl to dobrý závod, byl jsem zdravý, tušil jsem, že rekord mohu překonat. Všechno šlo podle plánu, i když ideální to úplně nebylo," tvrdil. "Ale to neznamená, že mám jasnou účast na olympiádě, ještě si ji musím vybojovat," upozornil na neúprosnou americkou kvalifikaci.

Na druhém místě skončil Ukrajinec Alexej Kasjanov, který nasbíral 6071 bodů. Třetí místo obsadil Rus Arťjom Lukjaněnko za 5969 bodů. Pokud by se nezranil světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, jeho výkon z únorového domácího šampionátu (6105 bodů) by v Istanbulu znamenal stříbro. Světový rekord padl v pátek také ve víceboji žen. Pětiboj vyhrála Ukrajinka Natalija Dobryňská, která o třináct bodů jako první překonala hranici 5000 bodů a rovněž inkasovala prémii 90.000 dolarů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.