ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Atleti mohou začít plnit limity na olympiádu

Velikost textu:
aktualizováno 1. 3. 2012 14:39

Praha - Českým atletům formálně začala olympijská sezona, od dnešního dne totiž mohou začít plnit limity. Český olympijský výbor schválí nominaci na plénu 28. června, kvalifikační období atletům však skončí až 7. července. Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák počítá, že by na olympijské hry mohlo jet až třicet atletů.

Jiřina Ptáčníková
Jiřina Ptáčníková

Limity jsou dvojí. Se splněným přísnějším kritériem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) může do Londýna odjet až trojice atletů v jedné disciplíně, výkon splňující mírnější normu Českého atletického svazu (ČAS) a Českého olympijského výboru (ČOV) opravňuje k účasti jednoho závodníka, a to pouze za předpokladu, že nikdo jiný nesplní přísnější limit.

Splněné limity A se počítají i z loňské sezony, atlet však musí výkonnost letos potvrdit překonáním mírnější normy ČOV/ČAS. Jistotu startu v případě potvrzení mírnějším limitem mají oštěpaři Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý, výškař Jaroslav Bába, překážkářka Zuzana Hejnová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková, protože byli na mistrovství světa do osmého místa.

Dalších deset atletů s limity A z loňska musí být s mírnějším kritériem letos v Čechách nejlepší, aby na olympiádu odjeli. "Jsem optimista, protože už z loňska má limity splněno patnáct atletů. Pojede nejspíš i štafeta žen a přibudou oštěpaři," řekl Dvořák. Počítají se i výkony z letošní halové sezony, ale ty musejí sportovci v sezoně pod otevřeným nebem rovněž potvrdit.

Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová

Ve štafetách bude závodit šestnáct nejlepších týmů podle loňských a letošních světových tabulek a česká čtveřice Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová má na olympiádě v Londýně v podstatě start jistý na základě výkonu z loňského MS v Tegu, kde byla časem 3:26,01 sedmá.

Zástupci ČAS předají seznam nominovaných ke schválení do 20. června, ale zároveň musejí předložit jména atletů, kteří budou mít šanci splnit požadované kritérium až do 7. července. Pokud někdo ze závodníků limit splní a nebude na seznamu potenciálních reprezentantů, na olympijské hry odjet nemůže.

Začíná také boj o ME

Čeští atleti stojí na prahu zřejmě nejnáročnější sezony v historii. Kromě halového mistrovství světa příští víkend v Istanbulu a olympijských her v létě v Londýně je totiž čeká i červnové mistrovství Evropy v Helsinkách, na které také mohou od dnešního dne plnit nominační kritéria.

"Vypadá to, že to vybrakovaný šampionát nebude. Možná tam některé hvězdy chybět budou, ale podle předběžných přihlášek tam bude hromada závodníků ze silných zemí," uvedl Dvořák. Z českých atletů o startu uvažují všichni, jen oštěpařka Barbora Špotáková na podzim mluvila o tom, že Helsinky kvůli olympiádě vynechá. Ale i ona už mění názor. "Honza (trenér Železný) se mě ptal, jak to bude, a že to zvažují," řekl Dvořák.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.