ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Meziválečný atlet Korejs: Zabili ho estébáci?

Velikost textu:

Praha - Jan Korejs, jeden z historicky nejlepších českých atletů, zemřel před více než 60 lety za dosud nevyjasněných okolností. Podle Státní bezpečnosti (StB) se jednalo o sebevraždu, existuje však možnost, že byl zavražděn. Co přesně se v brněnské služebně stalo, zkoumá právě v těchto dnech policie. Informoval o tom týdeník Ekonom.

Spisy StB
Spisy StB

Korejse vyslýchali v létě roku 1949 estébáci kvůli tomu, že měl údajně v plánu uprchnout do Rakouska. Poté, co musel po únoru 1948 skončit s advokacií, spolupracoval totiž s převaděči. Podle oficiální verze se měla po dvou dnech česká atletická legenda na služebně v Brně oběsit.

Jenže zástupkyně ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Eva Michálková řekla, že existuje podezření, že Korejs zemřel cizím zaviněním. "Buď byl k sebevraždě dohnán, nebo ho při výslechu přímo usmrtili příslušníci StB."

ÚDV se případem zabývá několik týdnů na podnět historika Jana Jirky. Podle něj třeba existuje verze, že Korejs vyskočil při výslechu z okna. To jsou ale jen spekulace. Policisté teď kvůli tomu začali kontrolovat dobové záznamy. Chtějí vědět, kdo u StB tehdy pracoval a zda žijí ještě nějací svědci či dokonce pachatel.

Korejs začínal sportovat v polovině 20. let minulého století. Už v letech 1929 a 1930 se stal mistrem republiky ve skoku o tyči. Jako první překonal výšku čtyř metrů, v roce 1936 se zúčastnil olympiády v Berlíně. Poté, co ukončil kariéru, pracoval jako advokát.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.