ČTsport

ČTsport
pondělí 12. listopadu 2018 Benedikt

Handicapovaný sportovec smí v Pekingu vyzvat olympioniky

Velikost textu:
aktualizováno 19. 5. 2008 15:13

Lausanne  - Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne minulý týden povolila tělesně postiženému jihoafrickému sprinterovi Oscaru Pistoriovi start na olympijských hrách v Pekingu. Svým rozhodnutím tak zvrátila původní stanovisko Mezinárodní atletické federace (IAAF), která sportovci účast v závodech spolu se zdravými běžci neumožnila.

Atletický stadion
Atletický stadion

Pistorius je mezi handicapovanými běžci světovým rekordmanem na tratích 100, 200 i 400 metrů, a mezi tělesně postiženými sprintery tak nemá konkurenci. Proto zatoužil změřit síly i se zdravými závodníky. Překážkou se mu stalo pravidlo, podle nějž atleti nesmějí používat žádné technické pomůcky, které by jim pomohly zlepšit výkon. Pistorius, který se narodil bez lýtkových kostí a v 11 měsících mu lékaři amputovali obě nohy pod koleny, při běhu ale používá speciální karbonové protézy.

Jsou protézy výhodou?

Lednové zamítavé rozhodnutí IAAF se opíralo o studii institutu biomechaniky, podle níž Pistoriovy protézy výhodu poskytují. "Studie tvrdí, že pro dosažení srovnatelného času Pistorius vynaloží o čtvrtinu menší úsilí než zdravý sprinter," uvedla sportovní redaktorka ČT Alice Tejkalová. Jedenadvacetiletý běžec se ale svého snu odmítl vzdát a odvolal se k mezinárodní arbitráži. Ta vzala v úvahu i výsledky šetření massachusettského institutu technologie, jenž došel k závěru, že Pistoriovy protézy běžci výhodu neposkytují.

Nakonec arbitráž 16. května start na olympiádě závodníkovi povolila. V prohlášení konstatovala, že na základě expertíz dodaných od obou stran nedošla k závěru, že by protézy Cheetah Flex-Foot dávaly běžci oproti soupeřům výhodu. IAAF rozhodnutí akceptovala. "Jsem z toho nadšený. Když jsem se to dozvěděl, rozbrečel jsem se," prohlásil Pistorius na tiskové konferenci v Miláně.

Stačí už jen splnit limit

Aby se Pistorius mohl skutečně postavit na startovní čáru olympijského závodu, bude muset splnit limit. Své naděje upíná především k běhu na 400 metrů, kde je kritériem čas 45,55 sekundy. Jeho světový rekord je přitom o 1,01 sekundy pomalejší. Závodník ale připouští, že poslední sezónu více než tréninku věnoval diplomatickému boji. Na olympiádu se může dostat také jako člen jihoafrické štafety, aniž by splnil limit. V Pekingu si ale Oscar Pistorius zazávodí minimálně na paralympiádě.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.